بهترین داروی گرمازدگی

بهترین داروی گرمازدگی

  بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل می شود.

صورت برافروخته، سردرد، بی حسی و قرمزی چشم ها، خشکی دهان و زبان، خشکی بینی، تب به ویژه در نواحی شکم، گر گرفتگی کف دست و پا، خشکی گلو، احساس کمبود اکسیژن و نفس نفس زدن و تپش قلب از جمله علائم گرمازدگی است.

زرشک

هنگام گرمازدگی رگ های سطحی بدن باز می شوند و تبخیر آب از سطح بدن به چند برابر افزایش می یابد. در نتیجه املاح خون تقلیل یافته و قلب و مغز قدری ناراحت می شوند! طوری که گاهی ناراحتی های قلبی روانی عارض می شود.

همچنین وقتی انسان از یک محیط سرد یا ملایم وارد منطقه گرمسیر می شود، تقریبا 10 روز زمان می برد تا بدن بتواند با محیط جدید سازش کند و از همین رو برای جلوگیری از گرمازدگی ضمن اینکه لازم است در حد توان، خود را از گرما دور نگه دارد باید از آبی که حدود یک در هزار نمک طعام در آن موجود است میل کند تا به کم آبی مبتلا نشود و مقدار نمک دفع شده از بدن نیز جبران شود. فرد تا زمانی که به هوای گرم عادت کند باید فعالیت جسمی ملایمی داشته باشد و لباس های گشاد کتانی بپوشد تا عرق به خوبی از آن خارج شود.

همچنین باید تغذیه کافی داشته باشد و سیگار نکشد.

خستگی زیاد، گیجی، کم شدن آب بدن که عطش مفرط از علائم آن است، قطع عمل تعریق در پوست بدن و بروز اختلال های روانی و حال اغما و حتی سنکوب نیز حاصل گرمازدگی است.

عناب

برای رفع گرمازدگی بهتر است عناب را جوشانده و با کمی شکر به صورت خنک میل کنید. همچنین خوردنی های سرد و تر مانند گل بنفشه، خاکشیر، هندوانه و تخم خیارین (خیار کدو هندوانه خربزه) نیز توصیه می شود. البته بهترین دارو برای رفع گرمازدگی دم کرده عناب و زرشک است که همراه با مقداری شکر میل شود.

 

/ 0 نظر / 32 بازدید