تعریف آلودگی هوا

تعریف آلودگی هوا

آلودگی هوا عبارت است از وجود یک یا چند آلوده کننده در هوای آزاد به آن مقدار ، مدت ، و وی‍‍‍ژگی ها که برای انسان ، گیاه یا حیوان خطرناک بوده وبرای اموال مضر ویا به طور غیرقابل قبولی مختل استفاده ی راحت از زندگی واموال گردد. با توجه به تعریف فوق نوع ، کمیت ، ویژگی ها وزمان تماس در تاثیر آلوده کننده ها بر انسان ومحیط اهمیت پیدا میکند. اگر به ترکیب طبیعی هوای تمیز وخشک نزد یک سطح دریا که از 09/78 درصد ازت ، 94/20 درصد اکسیژن ، 93/0 درصد آرگن ، 0318/0 درصد دی اکسیدکربن ومقادیر ناچیز گازهای دیگر تشکیل شده ، توجه نماییم مشخص میگردد که آلاینده های مهم نظیر منواکسید کربن ، ذرات معلق ، هیدروکربورها ، اکسید های گوگرد بخصوص انیدرید سولفورو ، اکسید های ازت ، ازن و... جزء ترکیب های طبیعی هوا محسوب نمی شوند و وجود آنها در اتمسفر نتیجه پیشرفت تکنولو‍ژی ، توسعه صنعتی ، افزایش جمعیت ،ازدیاد مصرف منابع انرژی و... می باشد. از طرف دیگر با توجه به مصرف روزانه ی انسان از هوا ، غذا ، آب ، مشخص می گردد که نیاز به هوا چندین برابر آب وغذای مصرفی است وهمین امر روشن می نماید که چرا مساله ی آلودگی هوا از اهمیت ویژه ای برخوردار است وچرا باید غلظت آلوده کننده های هوا در مقایسه با آلودگی غذا یا آب لااقل به همان نسبت یا کمتر باشد.

 

 

عوامل جوی موثر در آلودگی هوا، پخش وانتشار آلاینده های هوا تابع شرایط جوی جغرافیایی محل می باشد.گاهی اوقات شرایط جوی در پخش آلوده کننده ها موثر بوده وشرایط مناسبی را ایجاد می نماید و گاه نیز باعث تشدید آلودگی می شود. باد یکی از عوامل مهم در پخش وانتقال عوامل آلوده کننده محسوب می شود. مقدار پراکندگی مواد به جریانهای افقی وعمودی باد بستگی دارد. حرکت افقی هوا باد وحرکت عمودی آن ، جریان هوا نامیده می شود. میزان انتشار وانتقال هوای آلوده به سرعت مستقیم وقدرت باد وابسته است. بادهای آرام قدرت انتشار ناچیز وبادهای قوی قدرت انتشار زیاد دارند. معمولا باد در سرعت های بیشتر از 30 کیلومتر در ساعت در انتقال وانتشار آلودگی ها موثر است وبادهای شدید تر تاثیر بسیار بیشتر برپخش آلودگی خواهند داشت. جریانهای عمودی باد در تصفیه هوا اهمیت بیشتری دارند. زیرا از طریق بالا بردن آلاینده ها سبب دور شدن آنها از سطح زمین شده واز طرف دیگر چون سرعت جریان افقی باد در طبقات بالای جو بیشتر است ،بنابراین انتقال آلودگی ها به قسمتهای فوقانی ، سبب پراکندگی بهترآنها می شود. در مناطق کم فشار به علت صعودی بودن جریان های هوا ، هوای پاک جایگزین هوای آلوده می شود وبنابراین تهویه طبیعی رخ می دهد. اما در مناطق پر فشار به علت نزولی بودن جریانهای هوا مواد آلاینده به حالت رکود در محیط مانده وقادر به صعود نیستند ودر نتیجه توقف یک سیستم با فشار زیاد برای مدت چند روز در یک منطقه سبب تشدید آلودگی میشود. ریزش های جوی نظیر باران وبرف نیز از پدیده های مهم وموثر در شستشوی هوا محسوب میشوند که قادرند مواد آلوده کننده را به همراه خود به سطح زمین بیاورند. از دیگر عوامل جوی موثر در آلودگی هوا می توان به مه اشاره کرد که وقتی در منطقه ای رطوبت نسبی بالا رود، ذرات آلاینده به عنوان هسته های تراکم ، ذرات آب را به دور خود جمع کرده وتولید مه آلوده ( مه دود آلود ) می نمایند. در بسیاری از حوادث مه به عنوان یک عامل تشدید کننده نقش داشته است.

ادامه دارد..... 

/ 1 نظر / 121 بازدید
انجمن پارسیان

سلام دوست عزیز سایت بسیار قشنگ،جذاب وپرمحتوایی دارید.ما نیز فرومی علمی ، تخصصی و عمومی، با نام انجمن پارسیان را برای تمام ایرانیان عزیز راه اندازی کردیم. خوشحال می شویم به جمع دوستانه ما بپیوندید . می توانید از مدیر کل سایت، مدیریت انجمنی را درخواست کنید. مایه مباهات است دوستان و مدیران لایقی مانند شما در جمع ما باشند. منتظر حضور سبز شما هستم. موفق باشید. http://parsianforum.com