تأثیر گرمایش جهانی بر موجودات زنده

تأثیر گرمایش جهانی بر موجودات زنده

 زیست‌شناسان دانشگاه سنگاپور در بررسی‎های خود نشان دادند که افزایش دما و گرم شدن زمین یا به عبارتی تغییرات آب و هوایی در حال کوچک کردن ارگانیسم‌های زنده از گیاهان تا شکارچیان بزرگ زنجیره غذایی است و در آینده‌ای نزدیک این فرایند می‌تواند حتی برای تغذیه انسان نیز عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد.موجودات زنده

 مطالعات مختلف نشان داده‌اند که بسیاری از گونه‌ها در پاسخ به گرمای جهانی در حال تغییر دادن گستره جغرافیایی خود هستند و به سمت ارتفاعات مهاجرت می‌کنند.

 جنبه دیگر واکنش جانداران به افزایش دما کاهش ابعاد ارگانیسم‌های زنده است. این تغییر ‌اندازه اول در میان ارگانیسم‌های ساده‌تری چون فیتوپلانکتون‌ها دیده شد و بعد به مرجان‌ها، لاک‌پشت‌ها و قورباغه‌ها رسید و سرانجام در بین پستانداران بزرگی چون گوزن‌ها و خرس‌های قطبی شایع شد.

 براساس گزارش نیچر، دانشمندان با مطالعه روی فسیل‌ها و تازه‌ترین تحقیقات درباره تغییرات ‌اندازه حیوانات خونگرم و خونسرد، یک سری اطلاعات را جمع‌آوری کردند و به این ترتیب کشف کردند که این کوچک شدگی می‌تواند با تغییرات آب و هوایی و افزایش دی‌اکسیدکربن در اتمسفر ارتباط داشته باشد.

 دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: «کاهش ابعاد ارگانیسم‌ها در آینده ادامه خواهد داشت و در مناطقی که افزایش دما موجب کاهش بارندگی می‌شود محسوس‌تر خواهد بود. گرما، کاهش دسترسی به آب، آتش‌سوزی جنگل‌ها و فقر خاک منجر به کاهش رشد گیاهان شده و در نتیجه روی تمامی زنجیره غذایی تاثیر خواهد گذاشت.»

/ 0 نظر / 156 بازدید