با طبیعت آشتی کنید

به منظور مقابله با افسردگی، استرس و ناامیدی روحی با طبیعت آشتی کنید

روانشناسان معتقدند بسیاری از بیماری‌های روحی به علت دوری انسان‌ها از طبیعت است.

اغلب روانشناسان معتقدند بسیاری از بیماری‌های روحی در عصر جدید مانند افسردگی، استرس و نا‌امیدی به این دلیل اتفاق می‌افتند که در این دوران انسان‌ها فاصله زیادی از طبیعت گرفته‌اند.

در حالی که بسیاری از روانشناسان برای درمان این بیماران از داروهای ضد‌افسردگی مانند پروزا استفاده می‌کنند متخصصان علم جدیدی به نام eco-therapy یا طبیعت درمانی اعتقاد دارند این گونه بیماران باید زمان بیشتری را در طبیعت سپری کنند.

لیندا بازل روانشناس و یکی از بنیان‌گذاران سازمان بین‌المللی Ecotherapy در این باره گفت: طبیعت نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری‌های ذهنی و روحی دارد.

این گروه از روانشناسان معتقدند انسان‌ها میلیون‌ها سال است که در طبیعت زندگی کرده و با آن تکامل پیدا کرده‌اند و به همین دلیل بسیار به مناظر طبیعی مانند آب، گیاهان و حیوانات وابسته هستند و باید با آن‌ها رابطه داشته باشند. اما در طول دو سده گذشته و همزمان با انقلاب صنعتی بسیاری از مردم طبیعت را از زندگی خود حذف کرده‌اند و به زندگی شهر‌نشینی روی آورده‌اند. در این زندگی دیگر برنامه‌های ما را طلوع و غروب خورشید تعیین نمی‌کند بلکه ساعت و زمان‌بندی اداری است که بیدار شدن و خوابیدن ما را برنامه‌ریزی می‌کند. در سال‌های اخیر اوضاع از این هم وخیم‌تر شده است به طوری که با رواج اینترنت و محصولاتی مانند آی‌فون‌ها حتی ما از زندگی اجتماعی خود نیز فاصله گرفتیم و منزوی‌تر شده‌ایم.

کریگ چالکوئیست از دانشگاه جان اف کندی واقع در سانفرانسیسکو و یکی از نویسندگان کتاب درمان ذهن به وسیله طبیعت در این باره گفت: امروزه ما از طبیعت فاصله زیادی گرفته‌ایم و مناظر طبیعی دیگر در زندگی ما جایگاهی ندارند. امروزه بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند و بسیاری از مردم حتی به ندرت می‌توانند درخت‌ها یا مناظر طبیعی را ببینند. در عین حال به نظر می‌رسد بشر در تلاش است تا به بهترین و سریع‌ترین شکل ممکن بقایای طبیعی باقیمانده روی کره زمین را نیز محو و نابود کند. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های امروز بشر بروز تغییرات آب‌وهوایی است که می‌تواند اثرات بسیار بدی روی محیط زیست داشته باشد. پزشکان توصیه می‌کنند بسیاری از افرادی که دچار استرس و نگرانی ‌هستند باید سعی کنند به دامن طبیعت برگردند یا حداقل ارتباط خودشان را با طبیعت افزایش دهند.

برگشت به طبیعت چندان هم دشوار به نظر نمی‌رسد. اکثر افرادی که دچار بیماری‌های روحی هستند و در بیمارستان‌ها دوره درمان را سپری می‌کنند می‌توانند از یک مسافرت به قلب طبیعت شروع کنند.

در مطالعه‌ای که اخیراً در مورد میزان در ارتباط بودن انسان‌ها با طبیعت صورت گرفت نتایج بسیار نگران‌کننده‌ای به دست آمد.

در این مطالعه مشخص شد بسیاری از بیماران روحی در طول روز فقط بین 15 تا 30 دقیقه با محیط خارج از خانه خود در ارتباطند. در حقیقت در دوران امروز ما به جز خانه، محل کار و رفت و آمد با اتومبیل خود بین این دو محل دیگر با محیط دیگری در ارتباط نیستیم، در حالی که به نظر می‌رسد طبیعت می‌تواند به عنوان یک التیام‌بخش طبیعی کمک بسیار مؤثری به برطرف شدن بسیاری از مشکلات روحی و ناهنجاری‌های روانی ما کند. در مطالعه‌ای که در سال 2007 در دانشگاه Essex در انگلستان انجام شد مشخص شد پیاده‌روی در طول روز می‌تواند به اندازه دارو‌های ضد‌افسردگی برای درمان این بیماری مؤثر باشد.

این درحالی است که محلی که ما برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنیم بسیار مهم است. برای مثال پیاده‌روی در یک مرکز خرید بزرگ یا در یک مکان شلوغ چندان به اندازه پیاده‌روی در یک مکان خلوت و دارای مناظر طبیعی مؤثر نیست. علاوه بر این با پیاده‌روی بدن می‌تواند ویتامین D مورد نیاز خود را از خورشید فراهم کرده و به این ترتیب این نقص را که با بروز زندگی صنعتی بسیار شایع شده است را کاهش دهد.

روانشناسان معتقدند دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم در حال تبدیل شدن به چیزی است که نباید باشد. در صورتی که روند زندگی ما به همین شکل ادامه پیدا کند باید منتظر تغییرات غیر‌منتظره‌ای در رفتار انسان‌ها باشیم. در واقع بشر امروز با تغییراتی که در طبیعت اعمال می‌کند و با از بین بردن آن خود نیز دچار تغییر می‌شود و آسیب می‌بیند.

 

:خبر آنلاین

/ 0 نظر / 67 بازدید