تاریخچه تنظیم خانواده

تاریخچه تنظیم خانواده در جهان و ایران

کنترل موالید از زمان‌های قدیم وجود داشته است. روند کنترل جمعیت و تنظیم خانواده به جوامع باستانی در نژادها و ادیان مختلف باز می‌گردد. ازسالیان دور از دوره پیامبران بزرگ چون موسی،پیامبر قوم یهود وزرتشت پیامبر باستانی ایران مورد توجه ادیان بوده است.بحث تنظیم خانواده به معنای تناسب فرزندان با امکانات و شرایط زندگی در کلیه تمدنها،سوابق کهن دارد.مستندات باقی مانده ؛ سابقه کنترل موالید را 4000 سال قبل در مصر، 1600سال قبل در هند، 1300 سال قبل در چین و 2000 سال قبل در یونان و ایران نشان می‌دهد. تاریخ بشر وسایل و مواد فراوانی را به عنوان ابزار جلوگیری از حاملگی در خود ثبت کرده است؛ جوشانده، ریشه گیاهی، قرص‌هایی از باروت و جیوه، عسل حاوی زنبورهای مرده و ... . ارسطو روغن سدر و روغن زیتون را برای کشتن اسپرم توصیه می‌نمود. در هندوستان 2000 سال پیش، از نمک سنگ که به روغن آغشته شده بود، استفاده می‌کرده‌اند. ولی اغلب سیاست‌های جمعیتی با توجه به میزان بالای مرگ و میر در جهت افزایش زاد و ولد بوده است تا اینکه در دهه‌های پایانی قرن 18 متفکرانی چون مانتوس به بعد اقتصادی و اجتماعی قضیه توجه و به بحرانی که به سبب فرزندآوری بی‌رویه قریب‌الوقوع خواهد بود، اشاره نمودند. به این ترتیب بحث کنترل موالید در انگلستان به سایر کشورهای اروپایی و امریکایی وارد گردید. حدود 300 سال قبل که برای اولین بار میکروسکوپ کشف شد و سلول‌های اسپرماتوزوئید در زیر میکروسکوپ دیده شد، تشخیص دادند که نطفه مرد باعث باروری می‌شود.

برنامه‌های تنظیم خانواده در مفهوم اخص در سطح جهانی قدمتی در حدود 50 سال دارد. امروزه حدود 85 درصد از کشورهای جهان سوم و قریب 95 درصد از جمعیت آنها، از خدمات تنظیم خانواده حمایت می‌کنند. در جوامع صنعتی صددرصد زنان واجد شرایط، از برنامه تنظیم خانواده پیروی می‌نمایند، ولی فقط نیمی از زنان در کشورهای درحال توسعه از این تکنولوژی نوین، بهره‌مند می‌شوند. در سنگاپور 70 درصد زنان از این روش‌ها استفاده می‌کنند.

در ایران تنظیم خانواده از حدود 30 سال پیش به صورت رسمی پذیرفته شده است و سیاست‌های جمعیتی مبتنی بر تنظیم خانواده در ایران، طی دو مرحله اتخاذ و به مورد اجرا گذاشته شده است.

مرحله نخست طی سال‌های 1357-1346 (پیش از انقلاب) و مرحله دوم از سال 1368 تاکنون.

سال 1346 در وزارت بهداری واحدی بنام بهداشت و تنظیم خانواده استقرار یافت تا بر جمعیت کنترل و محدودیت اعمال کند. در سال‌های بعدی این واحد، تحت عنوان سازمان تنظیم خانواده شهرت یافت. دوره دوم سیاست‌های تحدید موالید و برنامه‌های تنظیم خانواده در ایران در سال‌های 1368 اتخاذ و به مورد اجرا گذاشته شد. زمانی که در سال 1367 نتایج سرشماری منتشر و میزان رشد جمعیت (بطور کلی 9/3 درصد بدون احتساب معاودین عراقی و پناهندگان افغانی 55/3) و شاید بطور دقیق‌تر 2/3 درصد در سال‌های 55 تا 65 اعلام شد. خطر افزایش انفجاری جمعیت و زمان دو برابر شدن آن (یا نرخ 9/3 درصد در هر 18 سال یکبار) متفکرین جامعه و در رأس آن، دولت را به فکر اتخاذ سیاستی رسمی مبنی بر کاهش موالید انداخت.

در سال 1368 سیاست رسمی جمهوری اسلامی مبنی بر کاهش موالید تحت عنوان تنظیم خانواده اتخاذ و اجرای آن به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان‌های ذیربط دیگر واگذار شد.

در سال 1369 شورایی بنام شورای تحدید موالید با تصویب دولت و به ریاست وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تشکیل و در سال1370 با ایجاد اداره کل جمعیت و تنظیم خانواده، برنامه‌های جمعیتی گسترش یافت و در تاریخ 26/2/72 قانون تنظیم خانواده مشتمل بر چهار ماده و دو تبصره در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ دوم خرداد ماه 1372 به تأیید شورای نگهبان رسید.

 

اهداف تنظیم خانواده و تأثیر سلامت و بقاء مادران و کودکان

تنظیم خانواده در مقیاس خانوادگی، وسیله‌ای برای فاصله‌گذاری بین فرزندان و تعیین تعداد فرزندان است و در مقیاس اجتماعی یکی از راه‌های برقراری تعادل میان توسعه اقتصادی اجتماعی و میزان رشد جمعیت است. البته جلوگیری از زاد و ولد، تنها راه حل توسعه یافتگی نیست بلکه یکی از راه‌ها می‌باشد که البته تعادل میان رشد اقتصادی و افزایش جمعیت را باید از جایی شروع کرد.

هزینه جلوگیری از تولد هر نوزاد به مراتب کمتر از مخارجی است که به ازای هر تولد یا به صورت خدمات عمومی مورد نیاز و تأمین سلامت- غذا- آموزش و غیره بشود. هدف نهایی طرح تنظیم خانواده ارتقاء سطح سلامت و بهداشت خانواده‌هاست. برای اجرای برنامه‌های تنظیم خانواده می‌توان هدف‌های زیر دنبال کرد:

ارتقاء سلامت زنان

ارتقاء سلامت جنین و شیرخوار

 

اهداف غیر مستقیم تنظیم خانواده

مراعات حقوق و آزادی زنان

عدم تخصیص دوران فعال و سودمند زنان صرفاً برای فرزند‌آوری و بچه‌داری بیشتر

فراهم سازی امکانات مشارکت فعال در جامعه

حفظ سلامت و نشاط کودکان

امکان تحقق شرایط مناسب ایفای نقش مادری و پدری

حفظ آزادی‌های فردی خانواده در تصمیم‌گیری

پیشگیری از سقط جنین‌های ناخواسته و غیر قانونی

پیشگیری از ارتقاء بیماری‌های ارثی به کودکان

تأمین ثبات خانواده بر اثر کاهش مشکلات و اختلافات خانواده.

 

فعالیت‌های تنظیم خانواده در ایران بر چهار محور اجرا می‌شود

آموزش: آموزش عمومی و چهره به چهره به خانواده آموزش‌های علمی و فنی شامل برگزاری کارگاه‌های آموزشی بازآموزی پزشکان و آموزش دانشجویان و مبادله اطلاعات با استادان خارج از کشور

تدارک و تهیه وسیع و متنوع وسایل پیشگیری از بارداری

تحقیقات در زمینه شاخص‌های جمعیت و برنامه‌های تنظیم خانواده

نظارت و ارزشیابی فعالیت‌های تنظیم خانواده در سطح کشور.

سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت (WHO) یک سازمان تخصصی وابسته سازمان ملل متحد (UN) است که به عنوان مرجع هماهنگ کننده بهداشت عمومی بین‌‌اللملی عمل می‌کند

این سازمان که در ۷ آوریل ۱۹۴۸ بنیانگذاری شد و مقر آن در شهر ژنو در سوئیس است، اختیارات و منابع سلفش “سازمان بهداشت” را به میراث برد که سازمانی وابسته به “جامعه ملل” (League of Nations) بود.

وظایف و ماموریت‌ها

WHO علاوه بر هماهنگ‌‌ کردن تلاش‌های بین‌المللی برای پایش بیماری‌های عفونی، مانند مالاریا و ایدز از برنامه‌هایی برای پیشگیری و درمان چنین بیماری‌هایی حمایت می‌کند. این سازمان از تولید و توزیع واکسن‌های موثر و بی‌خطر، شیوه‌های تشخیصی داروها حمایت می‌کند.

WHO علاوه بر ماموریت‌های فوق بر اساس پیمان‌های بین‌المللی ممکن است ماموریت‌های جدیدی را به عهده گیرد.

سازمان جهانی بهداشت همچنین متولی “طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها” (ICD)  است که دهمین تجدید نظر در آن در سال ۱۹۹۲ منتشر شد.

ساختار

کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت نمایندگانی به “مجمع جهانی بهداشت” می‌فرستند، که ارگان اصلی تصمیم‌گیری این سازمان است.

ابن مجمع  هر سال در ماه مه تشکیل جلسه می‌دهد و علاوه بر تعیین دبیرکل سازمان برای پنج سال، سیاست‌های مالی سازمان را بررسی می‌‌کند و بودجه‌های پیشنهادی برنامه‌ها را بازبینی و تایید می‌کند.

مجمع همچنین ۳۶ عضو حود را به عنوان هیات اجرایی برای سه سال برمی‌گزیند تا تصمیمات و سیاست‌های مجمع را به اجرا درآورند و به مشاوره دادن و تسهیل کارها بپردازند.

همه اعضای سازمان ملل می‌‌توانند عضو سازمان بهداشت جهانی شوند. سایر کشورها در صورتی که تقاضای عضویت‌شان به تصویب اکثریت مجمع عموم جهانی بهداشت برسد، می‌‌توانند عضو شوند.

۱۹۳ کشور در حال حاضرعضو WHO هستند. تمام اعضای سازمان ملل به جز لیختن‌اشتاین عضو سازمان جهانی بهداشت هستند. دو کشور غیر عضو سازمان ملل  نیو (Niue) و جزایر کوک هم عضو WHO هستند.

WHO دارای شش دفتر منطقه‌ای آفریقا ( برازاویل، کنگو) ، آمریکا (واشنگتن دی‌سی، ایالات متحده) ، مدیترانه شرقی (قاهره، مصر) ، اروپا(کپنهاگ ، دانمارک) ، جنوب شرق آسیا ( دهلی نو، هند) و غرب اقیانوسیه (مانیل، فیلی‌پین) است که تا حد زیادی دارای خود مختاری هستند و هرکدام کشورهای منطقه خود را پوشش می‌دهند.

رئیس این دفتر‌ها که مدیر منطقه‌ای نام دارد بوسیله “کمیته منطقه‌ای” برای پنج سال انتخاب می‌شود. هر کمیته منطقه‌ای از وزاری بهداشت کشورهای عضو تشکیل می‌شود.

علاوه بر این سازمان بهداشت جهانی در ۱۴۷ دفتر کشوری و رابط  را در همه این مناطق اداره می‌کند. معمولا در پایتخت هر کشور یک دفتر وجود دارد که ممکن است دفاتر اقماری در سایر مناطق کشور را سرپرستی کند.

دفتر کشوری را یک پزشک تعلیم‌دیده با عنوان “نماینده سازمان جهانی بهداشت”  اداره می‌کند که ملیت کشور مربوط را ندارد.

دبیرکل فعلی (۲۰۰۸) سازمان جهانی بهداشت خانم مارگرت چان از کشور چین است.

دولتها به تعهدات خود در تنظیم خانواده عمل کنند

دفتر نمایندگی صندوق جمعیت ملل متحد در ایران در بیانیه‌ای که به مناسبت روز جهانی جمعیت  منتشر کرد از تمامی دولتها دعوت نمود تا با توانی دوباره به تعهدات خود درباره برنامه تنظیم خانواده جامه عمل پوشانده و دسترسی جهانی به بهداشت باروری تا سال ۲۰۱۵ را تحقق بخشند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد،بنا به این گزارش در این بیانیه آمده است: امروز ما روز جهانی جمعیت را جشن می‌گیریم. وقت آن رسیده است که به موضوع اساسی سلامت جامعه یعنی تنظیم خانواده توجه خاص داشته باشیم. تصمیمات ما درباره بارداری از مهمترین تصمیمات زندگی ما به شمار می‌آیند و منافع تنظیم خانواده فراتر از زندگی ما به دیگر خانواده‌ها و ملتها گسترش می‌یابد. امروز مایل هستیم تا توجه شما را به سه دلیل موجه برای تنظیم خانواده جلب نمایم.

اول اینکه، تنظیم خانواده زندگی را نجات می‌دهد. این برنامه یک مداخله موثر است که منجر به بهبود سلامت زنان و مادران می‌گردد. تنظیم خانواده به زنان و زوجها این امکان را می‌دهد تا داشتن فرزندان را زمان‌بندی مناسب نموده و از حاملگی‌های ناخواسته جلوگیری نمایند. همراه با ماما‌های دوره دیده در هنگام تولد و مراقبت‌های فوری زایمان، برنامه تنظیم خانواده مداخله‌‌ای موثر و به اثبات رسیده در دستیابی به هدف پنجم از آرمان‌های توسعه هزاره در مورد بهبود سلامت مادران است که رهبران جهان نیز آن را تائید کرده‌اند.

دوم، تنظیم خانواده برای توانمند سازی زنان و برابری جنسیتی بسیار ضروری است. هنگامیکه یک زن می‌تواند خانواده خود را برنامه‌ریزی نماید، می‌تواند برای کلیه زندگی خود برنامه داشته باشد.

اطلاعات و خدمات تنظیم خانواده به افراد و زوجها این امکان را می‌دهد تا با حقوق خود در رابطه با تعداد، فاصله و زمان حاملگی‌های خود آشنا گردند. حق برخورداری از سلامت جنسی و باروری به منظور توانمند سازی و دستیابی به حقوق برابر زنان امری ضروری است.

سوم، تنظیم خانواده راه حل مناسبی در مبارزه با فقر است. والدین می‌توانند برای فرزندان خود از پیش برنامه ریزی نموده و منابع مالی مناسبی را در رابطه با آموزش و بهداشت هر فرزند خود اختصاص دهند که در نتیجه خانواده، جامعه و ملت‌ها از آن بهره‌مند خواهند شد.

این بیانیه آورده است: امروز در روز جهانی جمعیت، صندوق جمعیت ملل متحد بار دیگر پیمان و تعهد خود را در حمایت از سلامت و فرصتهای برابر برای همه تجدید می‌نماید.

این بیانیه می‌افزاید ما از دولت‌ها دعوت می‌نمائیم تا با توانی دوباره به تعهدات خود درباره برنامه تنظیم خانواده جامه عمل پوشانده و دسترسی جهانی به بهداشت باروری تا سال ۲۰۱۵ را تحقق بخشند. تحقق این مسئله تعهدات سیاسی و تامین منابع مالی را می‌طلبد. زمان آن فرا رسیده است که بهداشت باروری و تنظیم خانواده را در اولویت قرار دهیم.

راه های جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری شامل وسایل و روش های متعددی است که فرد می تواند برای پیشگیری از حاملگی از آنها استفاده کند. پزشکان، مأمورین بهداشت و سلامت، ماماها، و پرستاران می توانند اطلاعات مفیدی را راجع به جلوگیری از بارداری در اختیار شما قرار دهند. کلیه افرادی که در مطب پزشکان، درمانگاه های عمومی، یا بیمارستان ها کار می کنند موظف به حفظ اسرار مراجعین هستند.    

کاندوم

دیافراگم/سر پوش

اسپرم کش ها     

قرص های ضد بارداری فاقد استروژن

قرص های ضد بارداری

حلقه های ضد بارداری

چسب های ضد بارداری

/ 0 نظر / 33 بازدید