اقیانوسها چگونه دی اکسید کربن جذب می کنند؟

اقیانوسها چگونه دی اکسید کربن جذب می کنند؟

گروهی از محققان انگلیسی و استرالیایی برای نخستین بار چگونگی جذب کربن توسط اقیانوس ها و ذخیره شدن کربن در اعماق اقیانوس ها را کشف کردند.

به گزارش مهر، اقیانوس منجمد جنوبی یکی از مهم ترین مناطق اقیانوسی برای فرو بردن کربن در دنیا است یعنی حدود 40 درصد انتشار دی اکساید کاربن سالانه جهان را جذب می کند.

این دانشمندان نشان دادند که به جای آنکه کربن به طور یکنواخت به اعماق اقیانوس ها در مناطق گسترده جذب شود، توسط جریان هایی با عرض یک هزار کیلومتر در آب غوطه ور می شود و از جو فاصله می گیرد.

اعماق اقیانوس

بادها، جریان ها و گردابهای عظیم که آبهای سرد و گرم را در اقیانوس ها حرکت می دهند، مسیرهای موضعی و به عبارتی قیف هایی برای ذخیره سازی کربن در اعماق اقیانوس ها فراهم می کنند.

دکتر «جین باپتست سالی» از مرکز تحقیقات قطب جنوب انگلیس و مجری این تحقیقات گفت: اقیانوس منجمد جنوبی پنجره عظیمی است که به وسیله آن اتمسفر به دنیای زیر اقیانوس مرتبط می شود.

وی افزود: تاکنون دقیقا نمی دانستیم چه فرآیندهای فیزیکی در جذب کربن به اعماق اقیانوس نقش دارد، اما به تازگی دریافته ایم این فرآیندها ترکیبی از بادها و جریان ها و گردابهایی است که این مسیرهای غوطه وری کربن را به اعماق اقیانوس از سطح آن فراهم می کند.

به گفته این دانشمندان، اکنون به شناخت مهمی از سازوکارهای جذب کربن توسط اقیانوس ها دست یافته ایم و از این رو می توانیم تاثیرات تغییرات اقلیم و جذب کربن در آینده توسط اقیانوس ها را بهتر درک کنیم.

نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Geoscience منتشر شده است.

/ 5 نظر / 93 بازدید
ایمان آرزه

سلام دوست عزیز ... از وب زیبای شما دیدن کردم، با سلیقه اید، خسته نباشید ... خوشحال میشم به من هم سری بزنید ... منتظر حضور و نظرات مکتوب شما هستم ... سپاس ...

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345413781.07

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 185155206

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1200327610

عالیه