آلودگی هوا از مهم ترین علل مرگ های ناگهانی در شهرها است

آلودگی هوا از مهم ترین علل مرگ های ناگهانی در شهرها است 

آخرین یافته های دانشمندان آمریکایی باز هم بر این نکته تاکید کرده است که آلودگی هوا کماکان یکی از مهم ترین عوامل مرگ های ناگهانی در جوامع شهری است. دانشمندان به شهروندان هشدار داده اند که از تنفس در مه دود فتو شیمیایی موجود در هوای شهرها اجتناب کنند.

آلودگی هوا

به نقل از رویترز، آخرین یافته های انجمن قلب آمریکا نشان می دهد که ذرات ریز آلاینده موجود در هوا یا مواد شیمیایی که همراه با آن ها حرکت می کنند، می توانند به سیستم گردش خون وارد شده و صدمات مستقیم ایجاد کنند. این صدمات شامل لخته شدن خون و ترومبوز است. همچنین ایجاد اختلال در عملکرد عروق و جریان خون، بالا بردن فشار خون و به هم زدن فعالیت های الکتریکی مناسب قلب، همگی از تاثراتی هستند که می توانند به خطر حملات قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ های ناگهانی را در شهروندان دامن بزنند.

بر اساس یافته های گروه تحقیقاتی دانشگاه میشیگان، شواهدی قوی در دست است که آلودگی ناشی از ترافیک و تولید انرژی، خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می دهد. این شواهد، ادعاهای پیشین مبنی بر آلودگی هوا به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مرگ های ناگهانی در شهرها را تایید می کند.

"روبرت بروک"، از دانشگاه میشیگان و رهبر گروه تحقیقاتی در این باره گفت: مروری بر 6 سال پژوهش ارزشمند نشان داده است که شواهدی قوی وجود دارد که ذرات معلق آلاینده در هوا می تواند موجب پر شدن شریان ها شوند.

انجمن قلب ایالات متحده آمریکا، همچنین اعلام کرد که ذرات ریز می تواند به شکل های گوناگون تاثیرگذار باشد که یکی از این تاثیرات، جدا از سکته های مغزی و قلبی، ایجاد التهاب است.

 

/ 0 نظر / 94 بازدید