“لاضرر و لاضرار فی الاسلام” هیچ مسلمانی حق ندارد به گونه‌ای زندگی کند که به دیگری ضرر بزند و برای استفاده خودش از حق دیگران سوء استفاده کند به عبارتی از حق خودش ضرری به دیگری برساند. آیا در شرایط کنونی کثرت موجب زیان به امت اسلامی نیست؟ برای رسیدن به عدالت اجتماعی و رشد کیفی جامعه  اسلامی و با توجه به وضع موجود مردم اصل تنظیم خانواده یک اصل ضروری و لازم است و با استمرار و آگاهی بخشیدن و فداکاری با اجرای این اصل عزت و سلامت جامعه اسلامی راتأمین نمایید.
همچنین رعایت تنظیم خانواده منافاتی با اعتقاد به رزاقیت خداوند ندارد و عاقبت‌اندیشی و محاسبه کارها با توکل به خداوند ناسازگار نیست.بقیه را در ادامه مطبل بخوانید...

زکات علم در نشر آن است.امام علی(ع)


تنظیم خانواده از دیدگاه اسلام

از نشانه‌های قدرت و رحمت خدا این است که همسرانتان را از جنس خودتان آفرید تا در کنارشان احساس آرامش کنید و میان شما محبت و رحمت قرار داد به تحقیق در این نکته نشانه‌هایی است برای آنها که می‌اندیشند (روم-۲۰)
طبق آیات شریفه تشکیل خانواده برای دو امر است: آرامش و عشق. کانون خانواده برای تأمین این دو امر است. قرآن نمی گوید فرزند کم یا زیاد داشته باشید پیوسته شاهد زمان، مکان و جنبه‌های اجتماعی است اگر روزی می‌بینیم پیامبر (ص) می‌گوید بچه‌دار شوید در شرایطی است که امت اسلامی هسته مرکزی تشکیل می‌داد و دشمن با کثرت جمعیت به جنگ می‌آمد، روزگاری که تکنولوژی حرف آخر را در جنگ نمی‌زد. این یک حکم اسلامی نیست یک دستور است که با مقتضیات زمان متفاوت خواهد بود. یکی از اهدافی که در اسلام به آن توجه شده بقاء نسل و تربیت کردن فرزندان صالح است. آنچه تردیدناپذیر است مطلوب بودن توالد و تناسل و زینت بودن فرزندان است لیکن عقل نیز حکم می‌کند که همیشه بچه زیاد داشتن مطلوب نیست درصورت ناتوانی والدین در تربیت صحیح فرزندان، زمانی که شرایط اجتماعی به گونه‌ای است که فرزندان نیاز به مراقبتها و برنامه‌های تربیتی و آموزشی دارند و موقعیت شغلی و برنامه‌کاری پدر خانواده باعث می‌شود که ایام فراغت و رسیدگی او به خانواده کم شود، مواظبت همراه با عطوفت و اخلاق برای فرزندان زیاد حاصل نمی‌شود. بنابراین افزایش فرزندان عقلاً و شرعاً مطلوب نیست. “چه بسیار گروه اندکی که به اذن خدا بر گروه کثیری پیروز می‌شوند.” “سوره بقره ۲۵۰″ و داشتن فرزند زیاد ولی تربیت نشده و نااهل برای اسلام و جامعه مسلمین افتخارنخواهد بود و پیامبر خدا (ص) به هر مسلمانی هر گونهکه باشد مباهات نمی‌کند. طبعاً آنچه در استدلال به صورت تنظیم خانواده به دو راه افراط و تفریط مطرح استدر رباطه با مصالح خانواده‌ها، مصالح فردی و اجتماعی می باشد لذا آنچه قابل نقد است همین مصالح است. اگر جامعه نتواند مشکلات، اشتغال، مسکن، ازدواج، امور تربیتی و اخلاقی، اوقات فراغت، تغذیهو مانند آن را حل کند آیا نسل سعادتمندی خواهیم داشت؟ رسول اکرم می‌فرماید:
“لاضرر و لاضرار فی الاسلام” هیچ مسلمانی حق ندارد به گونه‌ای زندگی کند که به دیگری ضرر بزند و برای استفاده خودش از حق دیگران سوء استفاده کند به عبارتی از حق خودش ضرری به دیگری برساند. آیا در شرایط کنونی کثرت موجب زیان به امت اسلامی نیست؟ برای رسیدن به عدالت اجتماعی و رشد کیفی جامعه  اسلامی و با توجه به وضع موجود مردم اصل تنظیم خانواده یک اصل ضروری و لازم است و با استمرار و آگاهی بخشیدن و فداکاری با اجرای این اصل عزت و سلامت جامعه اسلامی راتأمین نمایید.
همچنین رعایت تنظیم خانواده منافاتی با اعتقاد به رزاقیت خداوند ندارد و عاقبت‌اندیشی و محاسبه کارها با توکل به خداوند ناسازگار نیست.
کسی که تصمیم به تشکیل خانواده دارد باید متناسب با شرایط تعداد فرزندان و فاصله بین آنها را انتخاب کند. لذا دین اسلام و مفاهیم اعتقادی و اخلاقی آن هرگز انسان را بی‌اختیار و مجبور تصویر نکرده است تا در برهوتی تغییرناپذیر قرار دهد. تعیین سرنوشت قضا و قدر و تعیین روق و روزی برای انسان در جهان‌بینی اسلامی، جزئی از نظم و برنامه‌ای است که از انسان خواسته است تا با علل و عوامل اختیاری آن را تعیین کند. پس بهتر است از همین ابتدای زندگی سرنوشت خود را به دست قضا و قدر مسپارید و برای ابعاد مختلف زندگی خود برنامه‌ریزی کنید تا به یاری خداوندمتعال سعادتمند شوید و فزندان سالم و صالح و خوشبخت داشته باشید.

به یاد داشته باشیم دختر یا پسر فرقی نمی‌کند.
امام صادق (ع) فرمودند: دخترها حسنات (نیکی‌ها) و پسرها نعمت‌های خدایند. خداوند در قیامت در مقابل حسنات به انسان اجر می‌دهد اما درباره نعمت‌ها از انسان بازخواست خواهد کرد.

روشهای پیشگیری از بارداری
زوجین عزیز باید بدانند که از همان ابتدای زندگی مشترک نباید سرنوشت خود را به دست قضا و قدر بسپارند بلکه باید برای آینده خود برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند. پرورش فرزندان بزرگترین مسئولیت یک پدر و مادر است لذا باید رد این مورد خوب اندیشید و دانست که چه تعداد فرزند را می‌توان به بهترین نحو تربیت و نگهداری کرد.
جهت پیشگیری از بارداری روش‌های مختلفی وجود دارد که از مؤثرترین و مطمئن‌ترین این روشها که امروزه در مراکز بهداشتی درمانی بطور رایگان و با کیفیت مطلوب در اختیار داوطلبین قرار داده می‌شوند عبارتند از:
فرصهای خوراکی، کاندوم، آمپولهای تزریقی، کپسولهای کاشتنی (نورپلانت)، آی یو دی، بستن لوله در مردان و زنان.
ولی مناسبترین روشهای پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج قرصهای ترکیبی و کاندوم می باشند.

قرصهای ترکیبی LD و HD
قرصهای ترکیبی یک روش هورمونی پیشگیری از بارداری می‌باشند. از بین قرصهای ترکیبی LD و HD نوع HD آن باید با تجویز پزشک مصرف شود. مهمترین اثر این قرصها جلوگیری از تخمک‌گذاری و نامناسب کردن جدار رحم برای لانه گزینی است. ممکن است در ابتدای مصرف قرص، عوارض خفیفی نظیر تهوع و استفرغ، لکه‌بینی، افزایش وزن، حساسیت پستانها و…. بوجود آید که معمولاً پس از گذشت حداکثر ۳ ماه عوارض از بین خواهد رفت. اگر با مصرف قرص احساس ناراحتی کردید نباید بلافاصله روش را تغییردهید بلکه باید جهت مطرح کردن و رفع مشکل به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.
لازم به ذکر است که امکان بارداری با خوردن این قرص‌ها بسیار کم است و خانم‌هایی که علیرغم مصرف آن حمله شده‌اند مطمئناً قرص را غلط مصرف کرده‌اند.
ضمناً توصیه می‌شود که نوعروسان عزیز یک ماه قبل از ازدواج مصرف قرص را شروع کنند تا شب عروسی از نظر عدم وقوع حاملگی، آسوده‌خاطر باشند.

طرز مصرف قرص
اولین روز قاعدگی، روز اول حساب شده و اولین قرص در روز پنجم قاعدگی (چه خونریزی قاعدگی تمام شده باشد و یا هنوز ادامه داشته باشد) خورده می‌شود. لازم به ذکر است که اولین قرص از بسته نخست به هیچ وجه نباید دیرتر از روز پنجم مصرف شود. سپس هر شب باید در ساعتی معین یک قرص میل نمود تا بسته قرص (که حاوی ۲۱ عدد قرص می‌باشد) پس از بیست و یک شب تمام شود. پس از ۲۱ شب که قرصها تمام شد، هفت روز کامل قرص خورده نمی‌شود و سپس از روز هشتم باید مصرف قرص بسته جددی را آغاز نمود. دیگر مهم نیست که در این هفت روز چه زمانی قاعدگی رخ می‌دهد و آیا پس از هفت روز هنوز خونریزی ادامه دارد یا خیر، مهم این است که بین مصرف دو بسته قرص باید هفت روز کامل فاصله باشد.
باید توجه داشتکه بهتر است هر شب قرص را پس از شام و قبل از خواب میل نمود تا از بروز احتمالی عوارض گوارشی ناشی از مصرف آن، جلوگیری کرد.
اگر پس از اتمام بسته قرص در طی ۷ روز استراحت قاعدگی ایجاد نشود باری رد احتمال بارداری باید به پزشک مراجعه نمود بخصوص در مواردی که قرص نامرتب مصرف شده است یا فر در طی مصرف آن مبتلا به اسهال و استفراغ شدید بوده و یا در این مدت بعضی از داروها مانند آنتی‌بیوتیکهای وسیع‌الطیف (مانند آمپی سیلین و تترا سیکلین) استفاده شده است.
در صورتی که خوردن قرص یک شب فراموش شود باید تا نوبت بعد هر موقع که به یاد آمد خورده شود و در صورتی که تا نوبت بعد به یاد نیامد شب بعد باید دو قرص مصرف گردد. اگر دو شب متوالی مصرف قرص فراموش شد باید در دو شب بعد مرتب دو قرص خورد شود ( در مجموع چهار قرص) و تا آخر بسته از یک روش دیگری نیز جهت جلوگیری از بارداری استفاده شود (مانند کاندوم) در صورتی که ۳ شب متوالی مصرف قرص فراموش شود باید از خوردن بقیه قرصها خودداری کرد و از روش دیگری برای جلوگیری استفاده شود تا قاعدگی ایجاد گردد و سپس از روز پنجم قاعدگی بسته جدید آغاز گردد.

نکات مهم
۱- از فواید این قرصها، کاهش خونریزی قاعدگی نسبت به قبل از مصرف آن است که در صورت کم شدن بیش از حد (بصورت لکه‌بینی یکروز درمیان) و یا قطع کامل باید به پزشک مراجعه نمود؛
۲- باید همیشه این تذکر مهم را به خاطر داشت که از مصرف نامرتب قرصها مانند مصرف یک روز در میان، یکماه درمیان، دو ماه درمیان و… جداً خودداری نمود؛
۳- در صورت وجود لکه‌بینی با مصرف مرتب قرص به مدت ۲ تا ۳ ماه، نباید به آن اهمیت داد ولی در صورت تداوم بیشتر آنباید به پزشک مراجعه نمود؛
۴- برای مصرف قرص LD محدودیت سنی وجود ندارد و می‌توان آن را تا سن ۴۵ سالگی و یا حتی بیشتر (تحت نظارت و کنترل) ادامه داد.

بررسی بعضی از باورهای غلط در مورد قرص

۱- مصرف قرص در پیشگیری از بارداری نه تنها موجب سرطان نمی‌شود بلکه از ابتلاء فرد به برخی از انواع سرطانها جلوگیری می‌کند؛
۲- مصرف قرص‌ها نباید تنها به مواقعی محدود شود که نزدیکی انجام می‌شود بلکه برای مؤثر بودن باید بطرو مرتب و صحیح مصرف شود؛
۳- استفاده از قرصهای ضد بارداری منجر به نازایی نمی‌شود بلکه پس از قطع مصرف در ظرف چند ماه قدرت باروری باز می‌گردد؛
۴- استفاده از قرص‌های ضدبارداری منجر به تولد نوزادان ناهنجار نمی‌گردد و اگر در زمان حاملگی مصرف نشده باشد نوزادانی سالم متولد خواهندشد؛
۵- استفاده از قرصها مضراتی به همراه نداشته و این روش یکی از مطمئن‌ترین روشهای پیشگیری از بارداری است که در تمام دنیا توسط افراد بسیار زیادی مصرف می‌شود و مخاطراتی که در موارد نادر از مصرف آن ناشی می‌شود از مخاطرات حاملگی و زایمان بسیارکمتر است.
۶- 
 
بررسی بعضی باورهای غلط درباره DMPA

1- آمپولهای تزریقی پشگیری از بارداری در زنان ایجاد نازایی نمی‌کند و ۶ تا ۹ ماه بعد از قطع مصرف، اغلب زنان قطع قاعدگی دارند. وقتی خونریزی قاعدگی دوباره شروع شود، فرد می‌تواند حامله شود.
۲- آمپولهای تزریقی باعث سرطان نمی‌شوند، در واقع زمانی که از این روش پیشگیری از بارداری استفاده می‌شود احتمال خطر ابتلا به سرطانهای رحم، تخمدان، کاهش می‌یابد.

نورپلانت (کپسولهای کاشتنی)
نوپلانت یکی از روشهای طولانی اثر پیشگیری از حاملگی است. در واقع نورپلانت از ۶ کپسول کوچک و انعطاف‌پذیر پلاستیکی تشکیل شده است که توسط پزشک با استفاده از بیحسی موضعی در زیر پوست ناحیه فوقانی بازو کاشته می‌شود. تأثیر ضدبارداری کپسولها ۲۴ ساعت پس از کاشت ظاهر شده و تا ۵ سال ادامه دارد. نورپلانت را می‌توان از اول تا هفتم قاعدگی کاشت. این روش برای کسانی مفید است که مایل به فاصله‌گذاری طولانی بین تولد فرزندانشان هستند، در سنین یائسگی می‌باشند و یا قبل از هر بار نزدیکی مایل به استفاده از یک روش پیشگیری نیستند.

بررسی بعضی باورهای غلط در مورد نورپلانت
۱- نورپلانت باعث نازایی نشده و سبب ابتلا فرد به سرطان نمی‌شود؛
۲- نورپلانت ممکن است در قاعدگی بعضی از داوطلبین اختلال ایجاد کند ولی این امر دلیل بر عدم پیشگیری از حاملگی این وسیله نمی‌باشد.

آی‌یودی
آی‌یودی یک روش پیشگیری از بارداری است که توسط پزشک و یا ماما برای داوطلب گذاشته می‌شود.
این وسیله کوچک از جنس فلز و یا پلاستیک بوده و آن را از طریقه دهانه رحم در رحم کار می‌گذارند. زمان گذاشتن ان یکی از هفت روز اول خونریزی قاعدگی است. مدت اثر این وسیله بسته به نوع آن متفاوت است. انواع جدید آن     به مدت هشت تا ده سال از بارداری جلوگیری می‌نماید. در هر زمان که آی‌یودی از بدن خارج شود، قدرت باروری به طور طبیعی بازخواهدگشت.
این روش مناسب برای خانمهایی است که تعداد فرزندان دلخواه خود را داشته و دیگر تمایلی به بچه‌دار شدن ندارند ولی مایل به استفاده از روشهای دائمی و یا روشهای هورمونی پیشگیری از بارداری نیز نمی‌باشند.
احتمال حاملگی با این روش بسیار کم می‌باشد و استفاده از آن اثرات زیانباری بر روی حاملگی‌های بعدی ندارد. کارگذاشتن و خارج کردن آن سریع و راحت بوده ودر زمان شیردهی نیز بدون آن که بر روی شیردهی تأثیر بگذارد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بررسی بعضی باورهای غلط در مورد آی‌یودی

۱- آی‌یودی سبب نازایی در خانمها نمی‌شود. در واقع اگرخانمی منع مصرفی برای استفاده از این وسیله نداشته باشد می‌توان آی‌یودی را برای او گذاشت و مطمئن بود که پس از خارج کردن این وسیله فرد مجدداً حامله نخواهدشد.
۲- آی‌یودی نمی‌تواند وارد معده و یا قلب شود و یادر بدن گم شود. اگر آی‌یودی از محل خود خارج شود معمولاً از رحم خارج شده و وارد واژن می‌شود.
۳- استفاده از آی‌یودی هیچ تأثیر سوئی بر زایمانهای بعدی فرد ندارد و سبب تولد فرزندان ناقص‌الخلقه نمی‌شود.
۴- تا به حال درخصوص این که فردی به علت آی‌یودی مبتلا به سرطان رحم و یا تخمدان شده است، گزارش نشده است.

بستن لوله در زنان (توبالیگیشن)
توبالگیشن یک روش دائمی جلوگیری از بارداری است. در این روش لوله‌های رحمی مسدود می‌شوند و در نتیجه برخورد تخمک با اسپرم اتفاق نیافتاده و نهایتاً حاملگی صورت نمی‌گیرد. این روش فقط مناسب زوجینی است که دیگر مایل به بچه‌دار شدن نیستند و تصمیم قطعی خود را در این مورد گرفته‌اند و رضایت کامل (هم زن و هم مرد) جهت انجام این عمل دارند.اینعمل در کاهش میل جنسی تأثیری ندارد. امروزه این عمل خیلی ساده، آسان و سریع انجام می‌شود و نیازی به بستری‌شدن طولانی مدت در بیمارستان ندارد.
از آنجایی که عمل بستن لوله در زنان احتیاج به بازکردن محوطه شکم و بیهوشی دارد و مدت عمل و عوارض پس از آن بیش از وازکتومی است لذا در شرایطی که به طور قطع تصمیم به پیشگیری از بارداری گرفته‌اید و روش بستن لوله را ترجیح می‌دهید بهتر است این عمل بر روی مردان انجام گیرد.

بستن لوله در مردان (وازکتومی)
وازکتومی عبارتست از قطع لوله منی  در مرد که توسط یک عمل جراحی ساده و مطمئن صورت می گیرد....

 ادامه دارد.......