پیامد ذوب شدن یخ های قطبیذوب شدن یخ های قطبی

پژوهشگرانی که در سال های اخیر روانه قطب شمال شده اند ، نگرانی عمیق خویش را نسبت به تغییرات بنیادین شکل گرفته در این مناطق در دو دهه اخیر اعلام نموده اند . شناور شدن کوه های بزرگ یخی که بر اساس گزارش های زیست شناسان باعث سردرگمی نهنگ ها و وال ها شده اند ، پدیدار شدن بقایای گیاهی و جانوری مدفون شده در زیر کوه های یخ و برف پس از میلیون ها سال ، افزایش سطح آب های اقیانوس ها و بر هم خوردن چرخه های زیستی موجودات ساکن در این مناطق ، جزء مهمترین پیامدهای این وضعیت جدید می باشد . دانشمندان بر این نکته اتفاق نظر دارند که افزایش گازهای گلخانه ای ، سوراخ شدن لایه ازن و انتشار گازهای حاصل از سوخت های کربنی از مهم ترین دلایل شکل گیری این وضعیت هستند . بدین ترتیب ، باید اطمینان داشت که تداوم این وضعیت به شکل گیری دنیایی جدید و متفاوت خواهد انجامید .
برگهای گیاهان شناور در آب به همراه مجموعه ای گسترده از اسفنج های شیشه ای که در میان آب هایی سرد ، شناورند ، بخشی از مناظر بدیعی می باشند که دانشمندان در حال تحقیق در قطب جنوب ، آن را در زیر سطح آب های یخزده این منطقه ، مشاهده نموده اند .
زیست شناسان دریایی ، یک گنجینه منحصر به فرد از گونه های حیات را در بخشی از کف دریاهای قطب جنوب جمع آوری نموده اند که عمری میلیون ها ساله دارد . این گیاهان که میلیون ها سال در زیر کوه هایی عظیم از برف و یخ فشرده شده بودند . تا پیش از متلاشی شدن این یخ ها، هرگز قابل مشاهده نبوده اند . این مجموعه گسترده از گیاهان و جانوران تا زمانی که یک کوه یخ بزرگ به اندازه یک سوم مساحت کشور بلژیک در دریاهای مناطق قطب جنوب شناور گردد، جزء ذخایر منحصر به فرد و دست نیافتنی این منطقه به شمار می رفتند .
(( گاو سیر چاپل )) از اعضای (( بنیاد بین المللی قطب )) که در بروکسل واقع شده است ، می گوید : (( این منطقه یک جغرافیایی بکر و دست نخورده دارد . حقیقتی که تا پیش از ذوب شدن یخ های قطب ها ، هرگز قابل مشاهده نبوده است چرا که در این منطقه ، گونه هایی یافت شده که تا چندی پیش ، ما آنها را نمی شناختیم . هر چند این وضعیت ، نگرانی هایی جدی را در مورد گرم شدن تدریجی کرده زمین و تأثر آن بر اکوسیستم دریایی دنیای امروز ، به وجود می آورد . ))
بیش از پنجاه دانشمند از 14 کشور دنیا ، ده هفته در جهت انجام اولین مطالعه زیست شناسی کامل از گونه های موجود در زیر سطح آبهای قطب جنوب ، وقت صرف نمودند . این پژوهش ها در دو منطقه لارسن ای و لارسن بی و در فاصله سال های 1995 تا 2002 میلادی ، انجام گردیده است .
این پژو هشگران ، در مجموع بیش از هزار گونه مختلف شامل 15 گونه میگو مانند دوزیست یافته اند که احتمالا برای دانشمندان ، تاکنون ناشناخته بوده اند . در این مجموعه ، یک نمونه 4 اینچی وجود دارد که بزرگ ترین نمونه یافت شده نیز می باشد . به علاوه ، آنان چهار ارگانیسم مرجان مانند نیز پیدا نموده اند که (( کینداریانز )) نام دارد و یک گونه جدید و منحصر به فرد از شقایق های دریایی محسوب می گردد که این گیاه ، در پشت لاک یک حلزون دریایی یافت شده است .
از سوی دیگر ، تصاویر گرفته شده از گونه های دریایی یافت گردیده در زیر سطح آبهای سرد قطب جنوب ، نشان از رشد بسیار این گیاهان دارد .
دکتر (( جولیان گوت )) ، که به نمایندگی از سوی (( انستیتوی تحقیقاتی آلفرد وگنر )) در این منطقه حضور یافته ، می گوید : (( این کوه های یخ تنها به دلیل گرم شدن تدریجی آب و هوای این منطقه ، شناور گردیده اند . برای اولین بار ، ما این فرصت را داشتیم که محیط زیست این منطقه را مورد مطالعه قرار دهیم . درهم شکستن و شناور گردیدن این کوه های برف و یخ ، منجر به شناور شدن آنها در اقیانوس های پیرامونی قطب جنوب و پدیدار گشتن موجودات و گیاهان چند هزار ساله مدفون در زیر این کوه های یخی شده است . یک نکته جالب دیگر یافته شده ، به توانایی موجودات گیاهی سوسن مانند در انطباق خویش با شرایط جدید زیستی در سطح آب است ، چرا که به صورت معمول ، این گیاهان در عمق 2000 متری سطح آب زندگی می نمایند . به علاوه ، دانشمندان با مشاهده وال های خز مانند و والهای نادر منقاردار که در کنار این کوه های یخ نوظهور حرکت می نمایند ، دریافتند که این حیوانات ، به دلیل اشتباه گرفتن این کوه ها ، گم شده اند ، همچنین دکتر (( میک شیدات )) نیز که از اعضای این تیم پژوهشگر می باشد ، بر صحت این یافته ، تأکید می نماید . وی می گوید : (( این یافته کاملا شوک برانگیز بود که چگونه به این سرعت ، این حیوانات در یافتن جهت حرکت خود و خشکی ، سردر گم شده اند . این وضعیت نشانگر آن است که مجموعه اکوسیستم های این منطقه ، با تغییراتی گسترده رو به رو گردیده است . ))
یک نتیجه مهم این تحقیقات ، این امر بوده است که قریب به اتفاق این رویدادها تنها در یک دوره 10 ساله روی داده است . امروزه تنوع زیستی مناطق دریایی و اکوسیستم های آن ، با تغییراتی گسترده رو به رو گردیده و اگر چه تاکنون تنها راه دسترسی به گونه های گذشته حیات در قطب های جنوب و شمال ، حفر چاه هایی عمیق بوده است ، اما امروزه و در سایه تغییر آب و هوای کره زمین ، این اکوسیستم های باستانی ، به سهولت در دسترس ما قرار گرفته است . هر چند باید در برابر این وضعیت ، همه ما نگرانی های زیادی داشته باشیم ، بدون توجه به اینکه در کدام منطقه این کره خاکی زندگی می نماییم .
امروزه و بر اساس سنجش های دقیق علمی ، مشخص گردیده است که در منطقه لارسن ، دمای هوا به نسبت 60 سال پیش ، 2/5 درجه سانتی گراد افزایش یافته است . از سال 1974 میلادی نیز تاکنون ، حدود 13/500 کیلومتر مربع از کوه های یخی که به سرزمین اصلی متصل بوده ولی در آب شناور بوده اند ، کاملا در آبهای پیرامونی قطب جنوب ، آزادانه در حال حرکت هستند . دکتر گوت معتقد است یکی از سؤالات مهمی که دانشمندان در صدد پاسخ دادن به آن هستند ، این پرسش است که این تغییرات گسترده تا چه حد بر گونه های حیات موجود در دنیای زیر آب ، مؤثر می باشد . وی می افزاید : (( همراه با ذوب شدن کوه های یخ ، بسیاری از این قطعات ، در دریاهای اطراف شناور گردیده اند که این سؤال را به وجود می آورد که این پدیده ، تنها حیات را در کف دریاها ، از بین می برد و یا اینکه چنین پدیده ای می تواند به یک فاجعه درحوزه تنوع زیستی تبدیل گردد . ))
دکتر گوت در ادامه می گوید : (( در نواحی شمالی مناطق لارسن ای و لارسن بی ، متلاشی شدن سرزمین های یخی کاملا هویداست . در عمق 100 متری ، ما شاهد قطعات تازه یخ بوده ایم که در گذشته بی سابقه بوده است . این وضعیت یک تهدید همه جانبه برای بشریت به شمار می رود . در عمق 200 متری نیز ما شاهد گونه های جدیدی از حیات بوده ایم که در مراحل مختلف زندگی خود ، به سر می برند . ))
همچنین دانشمندان دریافته اند که خوشه هایی کوچک از جانداران مرده ، در نواحی تاریک عمق دریاهای این منطقه بوجود آمده که با انتشار متان و گوگرد ، باعث آلوده شدن این مناطق گردیده است . اما بی تردید این گازها می توانند حیات انواع گونه های جانوری و گیاهی این نواحی را با تهدیدی جدی نیز رو به رو نمایند ، امری که می تواند به نگرانی های موجود بیافزاید .

منبع:http://rasekhoon.net/