در فصل زمستان یکی از بزرگترین معظلات افزایش آلودگی هوا میباشد که بیماران آلرژیک را تهدید مینماید. با افزایش آلودگیهای بوجود آمده نیز خصوصأ حملات آسم افزایش می یآبد و مدت زمان توقف در اینگونه آلودگیها نسبت مستقیم با تشدید بیماری دارد. بطوریکه دانشمندان آمریکائی و هلندی به کاهش طول عمر انسانهای شهرنشین به اندازه ای 2 الی 3 سال نسبت به افرادی که در محیطهای عاری از آلودگی هوا زندگی میکنند اشاره نموده اند...

زکات علم در نشر ان است.امام علی(ع)


آلودگی هوا ، آلرژی و افزایش مقاومت سیستم دفاعی بدن

در این روزهای زمستانی که کم کم سرمای سیبری وارد کشورمان میشود, لازم دانستم بعنوان یک محیط زیستدان مطالبی را با همگان در میان بگذارم.. در خیلی از کودکان, سالمندان و در افرادی که به هرنحوی مقاومت بدنی خود را از دست داده اند علائمی چون آلرژی تنفسی ویا آسم مشاهده میگردد. 

اصولأهوای سرد مردم را بنحوی دچار انواع بیماری مینماید اما از افرادی که در بالا بدان اشاره شده بیشتر در معرض خطر میباشند.انسانها در فصل زمستان حداقل برای یکبار هم که شده دچار بیماریهای تنفسی و ریوی میگردند.

علل های گوناگون میتوان از دلایل بیماری باشد ولی علت اصلی آن ضعیف شدن قدرت دفاعی بدن میباشد. ساده ترین این واقع زمانی پیش می آیدکه وقتی در فصل زمستان با تنفس هوای سرد بصورت مکانیکی گردش خون در ششها همانند قبل نبوده و میکروبهای موجود نیز سریعأ دفع نمیگردد.از آنجائی که سیستم دفاعی بیماران مبتلا به آلرژی های تنفسی با افراد معمولی بسیار متفاوت میباشد, در این فصل نیز به مشکلات بیشتری گرفتار میشوند.

در فصل زمستان یکی از بزرگترین معظلات افزایش آلودگی هوا میباشد که بیماران آلرژیک را تهدید مینماید. با افزایش آلودگیهای بوجود آمده نیز خصوصأ حملات آسم افزایش می یآبد و مدت زمان توقف در اینگونه آلودگیها نسبت مستقیم با تشدید بیماری دارد. بطوریکه دانشمندان آمریکائی و هلندی به کاهش طول عمر انسانهای شهرنشین به اندازه ای 2 الی 3 سال نسبت به افرادی که در محیطهای عاری از آلودگی هوا زندگی میکنند اشاره نموده اند. در تحقیقی آماری که صورت گرفته است , میزان دی اکسید گوگرد (
SO2) و مواد معلق (PM) موجود در اتمسفر بعلت استفاده از سوختهای فسیلی (ذغال سنگ) و رابطه آن با میزان مرگ و میر در شهر آنکارا بین سالهای 1991 الی 2003 بررسی شده است و بین سالهای 91 ال 2000 که هنوز مصرف گاز طبیعی همگانی نشده است میزان مرگ و میر از این دو منبع آلودگی مهم بسیار چشمگیر میباشد (EZZATI, R. GULLU, G,.2004). همچنین از حوادث, تغذیه نادرست, استعمال دخانیات و هیجانهای آنی که مقاومت سیستم بدن را کاهش میدهد میبایست دوری جست و در مقابل با حرکتهای منظم بدنی شامل پیاده روی و ورزش در محیط سرپوشیده به مقاومت و افزایش سیستم دفاعی بدن میتوان کمک نمود. پس از هرگونه مصرف غذا بجهت تولید انرژی مواد غذائی همراه با اکسیژن در بدن میسوزد و از این فرایند مواد مضری چون رادیکالهای آزاد حاصل میگردد. رادیکالهای آزاد در بدن به تمام سلولها و بافتها آسیب میرسانند و همانطور که بر همگان آشکار میباشد از رادیکالهای آزاد که در بدن بوسیله حشره کشها، مواد باقی مانده از صنایع شیمیایی، مواد غذایی حاضر و آماده طبخ، دود سیگار، اشعه های مضر ماورای بنفش خورشید و هیجان بوجود آمده است براحتی نمیتوان خلاصی یافت. در بدن یک انسان طبیعی با تولید آنزیمهایی بدن از ضایعات رادیکالهای آزاد در امان میباشد و برای افزایش میزان این آنزیمها ورود مواد آنتی اکسیدان به بدن الزامی میباشد، ولی در افراد بیمار این فعالیت انجام نگرفته و فرد را دچار بیماری میکند. از مهمترین آنتی اکسیدانها میتوان به ویتامین C و E
، بتا کاروتن، سلنیوم، انواع ترکیبات پروتئینی و ایزوفلاون ها اشاره نمود. در جیره غذائی فصل زمستان وجود آنتی اکسیدانهای نامبرده شده الزامی است.
علاوه بر آنتی اکسیدان ها در خصوص افزایش میزان مقاومت سیستم دفاعی بدن از اسیدهای چرب که از روغن ماهی تحت عنوان امگا3 و از آرگینین آمینو اسید که از مواد غذائی پروتئین دار بدست میاید میبایست استفاده نمود. علاوه بر مواد یاد شده از گلوکان، اکیناسه، پروبیوتیکها، ایزوزومها و از چای سبز میتوان استفاده نمود.

با اینحال بیمارانی که از سیستم تنفسی دچار ناراحتی میباشند، حتی المقدور از مکانهای که دارای آلوده گی هوا میباشد میبایست دوری بجویند و در این فصل با پزشک معالجشان بیشتر در ارتباط باشند.