تاثیر آلودگی هوا بر تحصیل دانش‌آموزان

این احتمال وجود دارد که دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و راهنمایی به علت عدم تمرکز و نقصان دقت و کاهش اکسیژن رسانی به مغز نتوانند تکالیف درسی خود را آنچنان که باید و شاید انجام دهند و دچار افت تحصیلی شوند.

فارس: مدیر گروه سلامت روانی - اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: آلودگی هوا موجب ضعف حافظه، افسردگی، افزایش استرس، افت تحصیلی و ناتوانی دانش آموزان در انجام تکالیف می شود بنابراین امتحانات دانش آموزان باید به بعد از رفع آلودگی هوا موکول شود.

شهرام خرازی‌ها با بیان اینکه تأثیرات سوء آلودگی هوا بر سلامت روان انسان غیرقابل انکار است اظهار داشت: متأسفانه در این زمینه تحقیقات و پژوهش‌های اندکی در سطح جهان صورت گرفته و یافته‌های علمی مبتنی بر شواهد کم است به طوری که در داخل کشور حجم این پژوهش ها در حد هیچ است و ضرورت دارد در شرایط فعلی هر چه سریع‌تر یک تیم تحقیقاتی در این زمینه وارد عمل شود و اثرات آلودگی هوا بر سلامت شهروندان را بسنجد.

وی خاطرنشان کرد: معمولاً توجه سیاستگذاران و برنامه‌ریزان معطوف به تاثیرات جسمی آلودگی هوا است چون این تاثیرات نمود بیرونی به صورت سرفه، سوزش چشم، تنگی نفس و غیره دارند و قابل مشاهده هستند؛ در حالی که آلودگی هوا یک عامل پنهان و بسیار مخفی مولد استرس و تشدیدکننده بسیاری از بیماری‌های روانی است.

خرازی‌ها با بیان اینکه این ماهیت پنهانی نباید سبب غفلت مسئولان و برنامه‌ریزان شود افزود: آلودگی هوا می‌تواند سبب افزایش اضطراب، عدم تمرکز، فقدان دقت، تشدید افسردگی، افزایش پرخاشگری، کاهش تمایلات جنسی، نقصان موقت حافظه، ضعف در یادگیری، سردرد، پرخوابی، احساس خواب آلودگی در طول روز و حین بیداری، کاهش اشتها، افزایش تحریک‌پذیری، کاهش تطابق روانی با محیط آلوده، کاهش سازگاری در مواجهه با شرایط جدید، افت عملکرد، کم‌حوصلگی و کاهش بازده کاری شود.

خرازی‌ها اظهار داشت: آلودگی هوا از میزان نورخورشید می‌کاهد که این مسئله به تشدید برخی از انواع افسردگی بالاخص افسردگی فصلی می‌انجامد. همچنین احساسی مشابه دلمردگی حین غروب خورشید در طول روزهای آلوده به برخی از شهروندان دست می‌دهد و ممکن است این تصور برای آنها پیش بیاید که بیهوده دچار اندوه شده‌اند بدون آنکه متوجه باشند که علت این غمگینی تغییر شرایط جوی است.

وی گفت: ورزشکاران، دانش‌آموزان و سالمندان از جمله گروه‌هایی هستند که سلامت روانشان بیش از دیگر گروه‌ها تحت تأثیرات سوء آلودگی هوا قرار می‌گیرد چرا که ورزشکاران ممکن است روحیه مبارزه و جنگندگی، تمرکز حواس حین مسابقه و انگیزه برای بردن و پیروزشدن را از دست بدهند.

خرازی‌ها گفت: این احتمال وجود دارد که دانش‌آموزان و متعلمین مکاتب مقطع ابتدایی و متوسطه به علت عدم تمرکز و نقصان دقت و کاهش اکسیژن رسانی به مغز نتوانند تکالیف درسی خود را آنچنان که باید و شاید انجام دهند و دچار افت تحصیلی شوند.

وی تأکید کرد: هم امتحان یک رخداد استرس‌زا است و هم آلودگی هوا. لذا بدیهی است که در چنین شرایطی برگزاری امتحانات باید به روز‌هایی موکول شود که هوا کاملاً از شرایط بحرانی آلودگی خارج شده است.

مدیر گروه سلامت روانی-اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: برخی از سالمندان در شرایط اضطراری آلودگی هوا دچار افت موقت و کوتاه مدت حافظه می‌شوند که در پی این مشکل ممکن است داروهایشان را سر موقع مصرف نکنند به ویژه کهنسالان مبتلا به دیابت، صرع یا فشار خون که باید حتماً سر ساعت مقدار مشخصی دارو مصرف کنند. لذا اعضاء خانواده این قبیل افراد باید ساعات مصرف دارو را به موقع متذکر شوند.

 متعلمین مکاتب