حمام‌ها ، منبع جدید آلودگی محیط زیست

تحقیقات جدید نشان می‌دهد حمام کردن و دوش گرفتن به دلیل استفاده روز افزون از شامپوها ، ژل‌ها و محصولات بهداشتی به یکی از روش‌های مهم آلوده کردن محیط زیست تبدیل شده است.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد حمام کردن و دوش گرفتن به دلیل استفاده روز افزون از شامپوها ، ژل‌ها و محصولات بهداشتی به یکی از روش‌های مهم آلوده کردن محیط زیست تبدیل شده است.
محققان موادی را در منابع آبی شناسایی کردند که از داروها و محصولات آرایشی و بهداشتی سرچشمه گرفته اند.
در گذشته نگرانی‌ها در مورد آلودگی محیط زیست روی فاضلاب‌ها و آلودگی‌های شیمیایی متمرکز شده بود.اما تحقیقاتی که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد ضایعات حاصل از آب حمام‌ها نیز به یکی از مهم‌ترین منابع آلوده کننده محیط زیست تبدیل شده است و باید برای آن فکر موثری کرد.
دکتر ایلن روئی که تحقیقات خود را در همایش سالانه جامعه شیمی آمریکا ارائه کرده است در این باره گفت : دانشمندان از مدت‌ها پیش می‌دانند که حمام‌‌ها و دست شویی‌ها می‌تواند باعث آزاد سازی ترکیبات دارویی فعال در محیط زیست شود.
یک ترکیب فعال در یک قرص دارویی است که معمولا با مواد دیگری به نام نگهدارنده‌ها و دیگر مواد غیر فعال ترکیب می‌شود تا یک قرص را تشکیل دهند.
دانشمندان و مسوولان کنترل آلودگی از مدت‌ها قبل می‌دانستند که بسیاری از این ترکیبات فعال که از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شوند از مسیر آب دست‌شویی‌ها به فاضلاب‌ها راه پیدا کرده و به این ترتیب باعث آلودگی محیط زیست می‌شوند.
اما اکنون دانشمندان یکی از جدیدترین منابع آلودگی محیط زیست را پیدا کردند.
این منابع در حقیقت ترکیبات فعالی هستند که در محصولات مرتبط با پوست و موی انسان به کار رفته اند و از جمله آن‌ها می‌توان به کرم‌ها ، محلول‌های شستشو ، پمادها ، ژل‌ها و مانند آن اشاره کرد.
دانشمندان با بازبینی گسترده صدها تحقیقات علمی که در این زمینه انجام گرفته است به این منبع آلودگی جدید پی برده اند.
تلگراف ، 24 مارچ

زکات علم در نشر آن است. امام علی(ع)

حمام زنانه