محیط زیست تفریحی کجاست؟

یک هفته کار سمی و فکری سنگین، دست و پنجه نرم کردن با سختیها ، از میان برداشتن موانع، مشاهده دود و دم خیابان ها ، دیوار های بلند سیمانی شهر، آسفالت سیاه خیابان ها ، رفت وآمد در ترافیک سنگین شهر، سرو کله زدن با این و آن،تحلیل رفتن انرژی  و خلاصه هلاک و خسته از زندگی صنعتی و ماشینی سر می شود تا برسیم به آخر هفته؛

اکنون پرسش این است که بهترین راه بدر کردن خستگی ها کدام است؟ میخواهیم نفسی تازه کنیم، قوای تحلیل رفته را از نو باز سازی کنیم ؛ چه کنیم؟؟؟ بقیه در ادامه مطلب...

زکات علم در نشر ان است. امام علی(ع)

محل تفریح

 


تفریح

یک هفته کار سمی و فکری سنگین، دست و پنجه نرم کردن با سختیها ، از میان برداشتن موانع، مشاهده دود و دم خیابان ها ، دیوار های بلند سیمانی شهر، آسفالت سیاه خیابان ها ، رفت وآمد در ترافیک سنگین شهر، سرو کله زدن با این و آن،تحلیل رفتن انرژی  و خلاصه هلاک و خسته از زندگی صنعتی و ماشینی سر می شود تا برسیم به آخر هفته؛

اکنون پرسش این است که بهترین راه بدر کردن خستگی ها کدام است؟

میخواهیم نفسی تازه کنیم، قوای تحلیل رفته را از نو باز سازی کنیم ؛ چه کنیم؟؟

گروهی می خوابند!!!

خستگی

گروهی میخوابند،

گروهی به تلویزیون پناه میبرند، یا به سینما، کتابخانه،

بعضی ها وبگردی میکنند تا مگر که در شبکه یک سرگرمی مجازی مناسب پیدا کنند.

خیلی هم همت کنند بخشی از مردم گیوه شان را نوار میکنند و میزنند بیرون به قصد پارک یا بستانی نزدیک منزل تا به جای تصاویر، واقعیات طبیعی را از نزدیک مشاهده کنند.

محل تفریح

اما این بعد از چند بار امتحان تکراری نمی شود؟؟

بنا بود راه بهتر را پیدا کنیم. آیا این فقط در میان راه های تجربه شده یافت میشود؟؟

یا می توان طرحی نو درانداخت؟

در اینجا می خواهیم چنین طرحی را با کمک شما سازمان دهیم حتی اگر طول بکشد .شاید اگر طرح فکر شود ، آن هم با فکر و خردجمعی ، در اجرا کمترین هزینه را داشته باشد تا آنکه چیزی با عجله تدوین شود و به دلیل کاستی هایش خراب شود.

باشد که اگر روزی قرار به پیاده سازی بود مسئول مربوطه کمترین ایرادی در آن نبیند.

طرح نو :

ما می گوئیم شهر های بزرگ کشور که بیشتر دچار چنین مشکلاتی هستند بیایند مزیتهای طبیعی زیست محیطی اطراف خود را شناسایی کنند و ببینند به منظور برخورداری از تفریحات سالم برای جریان یک زندگی پرنشاط با امکان انتخاب چند گزینه ای در حالت بهینه به فراخور حال هر گروه اجتماعی چه کاری می توان کرد.

تفریحات سالم و سازنده از نظر اسلام، چه چیز‏هایی هستند؟

انسان، موجودی است که از دو بعد ، جسم و روح، پدید آمده است و هر کدام نیازها و آسیب‏های خاص خودش را دارد. همان گونه که بدن انسان به انواع غذاها احتیاج دارد ، روح آدمی نیز به شادابی و تفریحات سالم نیازمند است. بنابراین، غذای روحی و روانی، همواره در کنار غذای جسم، مطرح بوده است.

امیرمؤمنان، حضرت علی‌علیه‌السلام می‏فرماید: مؤمن را سه وقت است؛ « وقتی که در آن با پروردگار خود به راز و نیاز می‏پردازد و وقتی که به حساب نفس خود می‏رسد و وقتی که به لذت‏های حلال و خوش می‏گذراند»1. همچنین حضرت در نامه خود به مالک اشتر می‏فرماید: «اگر در همه اوقات نیت، پاک و درست باشد و مردم در امنیت و آسایش باشند، اوقات همه از آن خداست»2. امروزه به تجربه نیز ثابت شده، اوقاتی که انسان به تفریح می‏پردازد، سبب انبساط خاطر اوست و آمادگی برای سایر فعالیت‏های زندگی، از طریق همین تفریحات سالم به دست می‏آید و اگر زندگی، سراسر فعالیت، کار، درس و نظایر اینها باشد، طولی نخواهد کشید که تعادل روحی و جسمی انسان به هم خواهد خورد و شالوده وجود ، به سستی خواهد گرایید.

در زمان ائمه معصوم علیهم‌‌السلام، تفریح‏هایی مانند گردش، شنا، سوارکاری، کشتی و مواردی از این دست وجود داشته، ولی این را باید در نظر گرفت که تفریح‏های سالم در هر زمان، متناسب با شرایط آن زمان بوده است و حتی مردم هر کشور و هر منطقه‏ای، برای خود تفریح خاصی دارند که ممکن است برای مردم مناطق دیگر، عجیب به نظر رسد. اگر ایران خودمان را بررسی کنیم، در ایران باستان، مردم از اوقات فراغت خود برای تفریح، بهره‏ها می‏بردند؛ کتاب‏های شعر را سینه به سینه انتقال می‏دادند؛ با خط خوش، چند بیتی بر پوست و بعدها بر کاغذ می‏نوشتند؛ به دل کوهسارها پناه می‏بردند؛ در منازل و معابر، گرد هم می‏نشستند و از هر دری سخن می‏گفتند و در خلوت خود، با سنگ و خاک و چوب، نقش‌های هنری می‏زدند.

زیارتگاه

با ورود اسلام و پذیرش دین از سوی ایرانیان، تحولی در نگرش مردم صورت گرفت؛ به این ترتیب که هر قدر شناخت فرد نسبت به جهان، انسان و زندگی، گسترده‏تر و عمیق‏تر شد، او به اهمیت وقت و عمر، بیشتر پی برد و برای استفاده از آن، برنامه‏ریزی می‌کرد و از آن جایی که انسان مؤمن، عمر را نعمتی الهی می‏داند که فقط یک بار توفیق بهره‏وری از آن دارد، از این رو، در همة لحظات عمر، اعمال و رفتار خود را در مسیر قرب الهی قرار می‏دهد. قرآن شریف می‏فرماید: «قسم به عصر! که واقعاً انسان در معرض زیان است؛ مگر آنان که ایمان آورده‏اند و کارهای شایسته کرده، به حق و صبر، یکدیگر را توصیه کرده‏اند»3. ایرانیان با تمدنی کهن، مسلمان شدند و اسلام، آنان را با امری بسیار مهمّ آشنا کرد و آن امر مهم، این بود که برای وقت و زمان، ارزش زیادی قائل شوند و در عین حال، میانه‏روی و اعتدال را سرلوحه زندگی خود سازند. پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله به اصحاب خود فرمود: «به تفریح و بازی بپردازید؛ زیرا من دوست ندارم در دین شما سخت‏گیری دیده شود»4. برای بهره‏وری و از اوقات فراغت و پرداختن به تفریحات سالم، توجه به موارد زیر می‏تواند مفید باشد:

تفریح

1. طبیعت

تفریح و سپری کردن اوقات فراغت، باید در محیط طبیعی، نشاط‏آور و سرورانگیز باشد. وجود کوهستان‏ها، جنگل‏ها، گل‏ها، گیاهان، رودها و آبشارها، روح و روان آدمی را آرام کرده، به فرد شادی و نشاط می‏بخشد. وجود درختان سرسبز و پرشاخ و برگ و باغ‏هایی که درختانش به هم پیچیده است، تداعی‏کننده بهشت است و روح انسان را صفا می‏بخشد. آب جاری، یکی دیگر از پدیده‏های شادی‏آفرین و بهجت‏آور است. هر چه محیط فرد ، به محیط طبیعی نزدیک‏تر و شبیه‏تر باشد، آرامش و آسایش خاطر بیشتری را برای او به همراه می‏آورد و بر عکس، هر چه تضادها بیشتر باشد، ناآرامی روانی، بیشتر رخ می‏نماید. اولین ثمرة استفاده از طبیعت، کاستن از صدمات جسمی و روانی است.

2. سیر و سفر

مسافر

یکی از لذت‏بخش‏ترین تفریحات سالم، مسافرت است. قرآن مردم را به گردش در زمین فرمان داده تا از طریق آن، با وضع گذشتگان آشنا شوند و علل انحراف و انحطاط جوامع را به خوبی دریابند و به هدف زندگی پی ببرند5. گردش، چون جاری شدن آب است که از آلودگی و فساد آن مانع می‏شود؛ ولی سکون و در جاماندن، موجب آلودگی است؛ البته همان طور که ذکر شد، سیر و سفر و مطالعه در طبیعت یا دفتر تکوین، علاوه بر جنبة تفریحی، آثار تربیتی و معرفتی کم‏نظیری نیز دارد؛ تا جایی که خلقت آسمان‏ها و زمین، شب و روز، ماه و خورشید و...، نشانه‏هایی از علم و قدرت و حکمت خداوند می‌باشند.

 مسافرت

3. ادبیات و شعر

مردم ایران از دیرباز، مردمی ادب دوست بوده‏اند. «بوستان»، «گلستان»، «شاهنامه» و «دیوان حافظ»، از پرطرفدارترین کتاب‌های ادبی به حساب می‏آمدند و اکنون نیز همتایی برای آنها نیست. سخن از مقوله‏های ادبی، اجتماعی، سیاسی، فلسفی، اعتقادی، اخلاقی و گاهی طنز، در ترکیب‏های نظم و نثر وجود دارد که اهل ادب را جذب می‏کند و مجالسی خوش و خاطره‏انگیز فراهم می‏نماید و همة اینها از دیرباز از مظاهر تفریحات سالم بوده‌اند.

تفریح

4. ورزش و بازی

ورزش و بازی از تفریحات سالم، سودمند و نشاط‏انگیزی است که در تأمین سلامت و بهداشت جان و تن، تأثیرات زیادی دارد. اسلام حفظ بدن و سلامتی آن را وظیفه اولیّه هر مسلمانی می‏داند و مانند روح برای آن ارزش قائل است؛ به طوری که علم «ابدان» را هم ‏ردیف علم «ادیان » برمی‏شمرد. پیامبرصلی‌الله ‌علیه‌و آله می‏فرماید: «علم بر دو نوع است؛ دین‏شناسی و بدن‏شناسی»6.

 

 

 

در فقه اسلامی، به برخی از تفریحات و سرگرمی‏های سالم، توجه بیشتری شده است و به نظر می‏رسد که تأکید بر آنها برای اهداف و جهت‏های خاصی است؛ مثلاً تأکید شده که به فرزندانتان شناگری، تیراندازی و اسب‏سواری بیاموزید و این ورزش‏ها، علاوه بر این که می‏توانند به عنوان تفریح سالم مطرح باشند، در شرایط اضطراری و حتی جنگی، می‌توان از آنها به عنوان یک وسیله استفاده کرد؛ البته اسب‌سواری در روایات، استعداد انطباق با تغییرات تکنولوژیک در عصر حاضر را دارد؛ یعنی امروزه می‏تواند انواع رانندگی‏ها و حتی خلبانی را دربربگیرد. به هر حال، اگر یک کشور در همین سه زمینه، به خوبی سرمایه‏گذاری کند، به طوری که مردم و جوانان بتوانند در این سه زمینه فعالیت داشته باشند، هم سرگرمی و تفریحات سالم جامعه به خوبی تأمین خواهد شد و هم مهارت‏های نظامی و امنیتی جامعه تأمین می‌شود؛ مهارت‌هایی که در شرایط اضطراری به عنوان یک عنصر بازدارنده در برابر تهدیدات دشمنان، از آنها به خوبی می‌توان استفاده کرد. اسلام به عنوان یک دین معتدل و متوسّط ، همان گونه که در خوردنی‌ها و نوشیدنی‏ها مجاز و غیرمجاز دارد ، در تفریحات و شادی‏ها هم نوع مجاز (تفریحات سالم) و غیرمجاز (تفریحات غیرسالم) دارد.

 

گل

پی‌نوشت:

1. ری‌شهری، میزان الحکمه، ج 5، ص 2122.

2. همان، ص 2125.

3. سورة عصر.

4. میزان الحکمه، ج 4، 2804.

5. حج، آیة 46؛ نهج البلاغه، نامه 31.

6. مجلسی، بحارالانوار، ج 1، ص220.

منبع: سایت تبیان

آدرس: http://www.tebyan.net/Social/House_Family/ArtAtHome/LeatherFlowers/2009/9/3/101343.html