هر ساله هزاران حیوان وحشی به دام افتاده ، در قفسها یا جعبه ها بسته بندی شده و به نقاط دور دستجهان فرستاده می شوند. این حیوانات عبارتند از طوطی های رنگ روشن ، مرغهای مینای سخنگو ، مارها ، مارمولکها، لاک پشتها، پلنگهای خالدار و دیگر گربه های بزرگ و میمونها . بیشتر این حیوانات به عنوان حیوانات خانگی فروخته می شوند و مابقی عمرشانرا در اسارت می گذرانند.
حیوانات خانگی دو گروه اصلی را تشکیل می دهند : بعضی از حیوانات اهلی مثل گربه ،
سگ و خرگوش که زمانی جز گروه حیوانات وحشی بودند ، اما امروزه صاحب یک تاریخ طولانی از زندگی در کنار انسانها می باشند. آنها به زندگی در شرایط مصنوعی عادت کرده اند و به آسانی تولید مثل می کنند.بقیه درادامه مطلب...

زکات علم درنشرآن است.امام علی(ع)

 حیات وحش


ارزشهای حیات وحش (Wild Life Values):
 

1- ارزش اقتصادی حیات وحش : برابر بهره ی سپرده ای است در بانک که از آن سود برده می شود. مثل فروش پروانه ی شکار، اکوتوریست(توریست همراه طبیعت)، فروش تروفه، تولید به منظور استفاده از گوشت و ...
مثلا درآمد دو کشور کنیا و تانزانیا فقط از حیات وحش می باشد. در تانزانیا پارک ملی سرنگتی وجود دارد که دارای نقش مهمی در تامین درآمد این کشور دارد. به طوری که یکی از اقتصاد دانان حیات وحش برآورد کرده که یک ماده شیر طی هفت سال از عمر خود در کشور کنیا 512 هزار دلار درآمد کسب می کند، در حالی که اگر این شیر به خاطر استفاده از پوستش کشته شود، فقط 10 هزار دلار ارزش دارد.
2- ارزش تفرجی، تفریحی و زیبا شناختی : گونه های شکاری وحشی تامین کننده ی تفریحات سالم برای شکارچیان و صیادان هستند.
هر سال 50% از مردم آمریکا و 84% از مردم کانادا اوقات فراغت خود را صرف تماشای پرندگان و عکس برداری از آنها می کنند.

3- ارزش بیولوژیک (زیستی ) : منظور نقش و اهمیت حیات وحش در اکوسیستم ها است.در واقع حیات وحش ارزش و کارکرد مهمی در پایداری اکوسیستم ها و چرخه های مواد و انرژی دارند. مثل گراز(Sus scrofa) که در انتشار دانه ها در طبیعت و زیر و رو کردن خاک نقش مهمی دارد. از دیگر مثال های این ارزش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
تنظیم جمعیت ها، کنترل موجودات بیماری زا، از بین بردن لاشه ی حیوانات اهلی و وحشی و....

4- ارزش علمی و پژوهشی : از بعضی از انواع حیات وحش در آزمایشگاه ها به عنوان نمونه استفاده می شود. به عنوان مثال می توان از استفاده از پرندگان به عنوان گونه های اندیکاتور(شاخص) نام برد.

5- ارزش اجتماعی : پیامد ارزش اقتصادی حیات وحش است. این ارزش در نتیجه ی کسب درآمد از حیات وحش است که باعث بالا رفتن آگاهی در مورد گونه ها می شود.

6- ارزشهای منفی حیات وحش : مثل هزینه هایی که صرف کنترل، پیشگیری و ترمیم خرابی های حاصل از حیات وحش میشود.
نمونه های بارز گونه هایی که آفت مزارع و دامها هستند عبارتند از : گراز(Sus scrofa)، گرگ(Canis lupus)، تاپیر(Tapire)، تشی(Hystrix indica) و ...

تاپیر

 

شورای جهانی شکار و حفظ حیات وحش (C.I.C)

 

C.I.C چیست؟

حروف اختصاری C.I.C از نام فرانسوی(Council International de la chasse et de la Conservation du gibier) کرفته شده است. طرح تشکیلاتی یک چنین سازمانی در سال 1929 تهیه شد و در سال 1930 به وسیله ی آقایMaxim ducrocq و گروهی از هم عقیدگان ایشان در پاریس تشکیل و به ثبت رسید و اشخاص مختلف از 25 کشور دنیا در آن عضو گردیدند.
C.I.C تشکیلات فعال بین المللی غیر انتفاعی و غیر سیاسی است که با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های علمی و تجربی خود به دولت ها و تشکیلات حفظ محیط زیست کمک می کند تا بتوانند منابع طبیعی خود را با نحوه ی استفاده ی پایدار مورد بهره برداری قرار داده و آنها را به نحو شایسته حفظ نمایند
C.I.C دارای کمیسیون های مختلفی است که هر یک در زمینه ی خاصی از حیات وحش تخصص دارند، مثل کمیسیون پرندگان مهاجر.
C.I.C در 80 کشور دنیا نمایندگی و گروه کاری دارد که به وسیله ی کمیسیون های خود آنها را در زمینه ی زیست محیطی و حفظ گونه ها، حمایت علمی و اجرایی می نماید.
در C.I.C اشخاص، انجمن های خصوصی و یا سازمان های دولتی زیربط در امر شکار و نخجیرداری عضویت دارند.
C.I.C به خاطر ارزشهای علمی و تجربی خود و ارائه ی مشاوره های بسیار دقیق در زمینه ی حیات وحش و حفظ طبیعت اعتبار جهانی بالایی را کسب کرده است.


اهداف و ماموریت های C.I.C

C.I.C و تمامی اعضا و تشکیلات آن سعی خود را مبذول می دارند که به ملت ها و سازمان های بین المللی که در مدیریت حیات وحش و اجزای زنده ی طبیعی نقش دارند، کمک های زیر را در صورت نیاز ارائه نمایند :
1- تفهیم مفهوم جهان شمول بودن مسائل زیست محیطی به همه.
2- توجه و احترام به وجود تمام اشکال حیات در اکوسیستم های مربوطه.
3- حفظ طبیعت، به ویژه حیات جانوری برای استفاده ی نسل های فعلی و آینده با اقدامات پیشگیرانه و به صدا در آوردن زنگ خطر در مواقع لازم.
4- جلوگیری از کاهش تنوع زیستی و به ویژه حفاظت گونه های در خطر انقراض.
5- استفاده ی پایدار از منابع طبیعی به عنوان ابزار بسیار مهم برای استفاده های اقتصادی و اجتماعی و به گونه ای که از همین ابزار اقتصادی و اجتماعی برای حفظ آنها استفاده شود.
6- تولید و تکثیر حیوانات وحشی قابل شکار به نحو هماهنگ با محیط زیست آنها، بهبود مدیریت حیات وحش و استفاده ی بهینه از زمین.
7- انجام تحقیقات علمی، آموزش و اطلاع رسانی.
8- ارائه ی مشاوره به تشکل های مردمی، ملی و بین المللی و برآوردن خواسته های آنها در زمینه ی حفظ طبیعت و مدیریت حیات وحش. C.I.C متعهد است تمامی ظرفیت و توان خود را به کار گیرد تا اهداف فوق از طرق اخلاقی و صحیح تحقق یافته و در تمامی فعالیت های درونی، جاری و ساری گردد.

کمیسیون های C.I.C عبارتند از :

- کمیسیون تروفه ها و نمایشگاه
- کمیسیون حفاظت از پرندگان شکاری و شکار با پرندگان شکاری
- کمیسیون شکارهای بزرگ
- کمیسیون موزه ها، شکار در هنر و تاریخ
- کمیسیون پرندگان مهاجر
- کمیسیون شکارهای کوچک
- کمیسیون شکارهای استوایی
- بهره برداری پایدار از طبیعت
- عکاسی از حیات وحش

گروه های کاری C.I.C عبارتند از :

- کمیسیون ارزیابی های کشاورزی و زیست محیطی
- شکار با کمان
- شکار و تغذیه ی صحیح
- سگ های شکاری
- هیئت بررسی و انتخاب بهترین مقالات و کتابها
- جونان و شکار

C.I.C هر سال یک بار مجمع جهانی خود را در یکی از کشور های عضو تشکیل می دهد.
در سال 2004 پنجاه و یکمین مجمع عمومی سالانه ی C.I.C در شهر بوخارست رومانی برگزار گردید. پنجاهمین مجمع عمومی سالانه ی آن در سال 2003 در شهر هلسینکی فنلاند و چهل و نهمین آن در سال 2002 در شهر استانبول ترکیه برگزار گردیده بود.
پنجاه و یکمین مجمع عمومی C.I.C با تم حیات وحش مرز نمی شناسد با حضور نماینرگان 48 کشور دنیا تشکیل گردید.
به زودی C.I.C دفتر نمایندگی خود را در ایران راه اندازی خواهد نمود.

حیات وحش نروژ

 

 

نروژ زیستگاه گونه های مختلف حیوانات وحشی است. بیشتر این حیوانات خطری برای انسان ندارند، و ما می توانیم در کمال امنیت و بدون ترس از حیوانات وحشی از مناطق روستایی و جنگلی استفاده کنیم. برخی از حیوانات در جنگل ها زندگی می کنند و بعضی دیگر در کوهستان ها. در ذیل به بررسی دقیق تر برخی از آنها می پردازیم:

 •  خرس
 •  سنجاب
 •  الک (نوعی گوزن شمالی)
 •  سیاه گوش
 •  خرگوش صحرایی
 •  گوزن
 •  گوزن شمالی
 •  گوزن کوچک
 •  روباه
 •  گرگ
 •  مار جعفری

©Baard Næss/Samfoto©Baard Næss/Samfoto
خرس

انواع مختلف خرس وجود دارد. خرس هایی که در خشکی های نروژ یافت می شوند خرس های قهوه ای نام دارند. امروزه خرس های قهوه ای زیادی در جنگل های نروژ وجود ندارد. قد خرس قهوه ای بالغ می تواند به ١٢۵ سانتی متر تا سر شانه و وزن آن به ٣۵٠ کیلوگرم بالغ گردد. آنها معمولاً از توت ها و گیاهان تغذیه می کنند، اما ممکن است گاهی گوسفندان را نیز بخورند.

خرس ها تمام زمستان را در خواب زمستانی به سر می برند. محل استراحت آنها می تواند گودال های زیرزمینی یا غارها باشد. آنها تا فرا رسیدن فصل بهار در این گونه مکان ها می خوابند.


©Asgeir Helgestad/Samfoto©Asgeir Helgestad/Samfoto
سنجاب

سنجاب ها را می توان در سراسر کشور یافت، اما بیشتر در نواحی جنگلی دارای درختان صنوبر و کاج زندگی می کنند. سنجاب ها را می توان به راحتی از دم بزرگ و پر پشتشان شناخت. خز آنها در فصل تابستان قهوه ای مایل به قرمز و در فصل زمستان سفید مایل به خاکستری است. سنجاب ها از مغز میوه های فندقی و دانه های مختلف تغذیه می کنند، البته می توانند جوجه ها و تخم پرندگان را نیز بخورند. وزن یک سنجاب بالغ به حدود ١ کیلوگرم بالغ می گردد.


©Kjell-Erik Moseid/Samfoto©Kjell-Erik Moseid/Samfoto
الک

الک ها بزرگترین حیوانات جنگل های نروژ هستند. آنها را اغلب «پادشاه جنگل» می نامند. اندازه شاخ یک الک نر می تواند به ١۵٠ سانتی متر هم برسد! قد یک الک بالغ می تواند به ٢٣٠ سانتی متر تا سر شانه و وزن آن به ۴٠٠ تا ۸٠٠ کیلوگرم بالغ شود. الک ها گیاه خوار هستند.


©Asle Hjellbrekke/Samfoto©Asle Hjellbrekke/Samfoto
سیاه گوش

سیاه گوش ها شبیه گربه های اهلی بزگ هستند و موهای دراز سیاه رنگی روی گوش های آنها وجود دارد. خز آنها قهوه ای روشن با خال های تیره و نوک دم آنها سیاه است. سیاه گوش ها در نواحی جنگلی سراسر کشور تا محدوده ترومس (Troms) در شمال زندگی می کنند. طول آنها معمولاً حدود یک متر است و از طریق شکار تغذیه می کنند. آنها از پرندگان، خرگوش های صحرایی و جوندگان کوچک تغذیه می کنند، اما می توانند گربه ها و گوسفندان را نیز بخورند.


©Steinar Myhr/Samfoto©Steinar Myhr/Samfoto
خرگوش صحرایی

تقریباً ١٠٠ گونه مختلف خرگوش صحرایی در دنیا وجود دارد. طول خرگوش صحرایی که در نروژ زندگی می کند می تواند به ۶٠ سانتی متر هم بالغ شود. خرگوش های صحرایی دارای دندان های بالایی بزرگی در قسمت جلو دهان، پاهای بلند و قوی، دم کوتاه، و گوش هایی بلند هستند. رنگ خز آنها با تغییر فصول عوض می شود و در فصل تابستان قهوه ای مایل به خاکستری و در زمستان سفید است. خرگوش های صحرایی را می توان در سراسر کشور یافت و آنها در جنگل ها، فضاهای باز حومه شهر و مناطق کوهستانی رشد و نمو می کنند. خرگوش های صحرایی گیاه خوار هستند.


©Helge Sunde/Samfoto©Helge Sunde/Samfoto
گوزن

گوزن ها را می توان تقریباً در سراسر نروژ در جنگل ها و حاشیه جنگل ها یافت. در فصل تابستان، رنگ خز آنها قرمز، خاکستری، یا قهوه ای است؛ حال آنکه در فصل زمستان خز آنها تیره تر و خاکستری تر است. گوزن ها گیاه خوار هستند و قد آنها تا سر شانه به ١٢۵ سانتی متر می رسد. گوزن های نر شاخ های زیبایی دارند. گوزن قرمز سلطنتی یکی از زیباترین حیوانات جنگل به شمار می رود.


©Tom Schandy/Samfoto©Tom Schandy/Samfoto
گوزن شمالی

بیشتر گوزن های شمالی در نروژ حیواناتی اهلی شده هستند، اما گوزن شمالی وحشی هم در اسوالبارد (Svalbard) و در نواحی کوهستانی جنوب (Hardangervidda، Dovre وRondane) یافت می شود. گوزن های شمالی عضو خانواده گوزن ها هستند. گوزن های شمالی نروژ زیاد بزرگ نمی شوند. قد گوزن شمالی بالغ تا سر شانه بین ١١۷ تا ١٢۷ سانتی متر است. هم گوزن شمالی نر و هم گوزن شمالی ماده دارای شاخ هستند. گوزن های شمالی گیاه خوار هستند.


©Kjell-Erik Moseid/Samfoto©Kjell-Erik Moseid/Samfoto
گوزن کوچک

قبلاً گوزن های کوچک فقط در جنگل ها و علفزار های شرق نروژ یافت می شدند، اما امروزه تقریباً در سراسر کشور پراکنده شده اند. گوزن کوچک متعلق به خانواده گوزن ها است. نرها شاخ دارند و قد گوزن کوچک بالغ تا سر شانه بین ۶۴ تا ۸۹ سانتی متر و وزن آن فقط ١۷تا ٢٣کیلو گرم است.


©Baard Næss/Samfoto©Baard Næss/Samfoto
روباه

٢٠ گونه مختلف روباه در دنیا وجود دارد. فراوان ترین گونه روباه در نروژ روباه قرمز است. روباه های قرمز در جنگل ها و در درون لانه های زیر زمینی زندگی می کنند. طول روباه ها به ۷۵ سانتی متر می رسد. آنها دمی بلند و زیبا دارند که طول آن به ۵٠ سانتی متر هم بالغ می شود. خز آنها عمدتاً قهوه ای مایل به قرمز و در ناحیه شکم و نوک دم، به رنگ سفید است. روباه ها از طریق شکار تغذیه می کنند. آنها از موش، خرگوش، پرندگان، وماهی تغذیه می- کنند. همچنین توت های وحشی را نیز می خورند.


©Baard Næss/Samfoto©Baard Næss/Samfoto
گرگ

گرگ ها متعلق به خانواده سگ هستند. آنها حیوانات خالدار خاکستری رنگ با شکمی به رنگ سفید می باشند. گرگ ها در خطر انقراض قرار دارند و امروزه فقط تعداد معدودی از آنها در کشور وجود دارد. گرگ ها بیشتر در دسته های ۶ تا ۸ تایی به زندگی و شکار می پردازند. آنها در نواحی جنگلی و عمدتاً در مناطق هم مرز با سوئد زندگی می کنند.


©Kjell-Erik Moseid/Samfoto©Kjell-Erik Moseid/Samfoto
مار جعفری

مارهای جعفری تنها گونه مارهای سمی بومی نروژ هستند. مارهای جعفری به سادگی قابل تشخیص هستند زیرا در قسمت پشت آنها طرحی از خطوط شکسته دیده می شود. مارهای جعفری از موش و سایر حیوانات کوچک تغذیه می- کنند. آنها فقط زمانی که احساس خطر می کنند، نیش می زنند. چنانچه مار جعفری شما را نیش بزند، باید حتی الامکان خونسردی خود را حفظ کنید و به یک پزشک یا بهیار مراجعه نمایید.

فلیکر یکی از بهترین سایتها برای پیدا کردن عکسهای طبیعت و حیات وحش است چرا که بسیاری از علاقمندان و حتی عکاسان حرفه‌ای طبیعت روی آن حضور دارند و فقط کافی است شما یکی از این عکاسان را پیدا کنید و از طریق عکسهایی که به عنوان عکسهای مورد علاقه علامت زده به عکاسان و عکسهای دیگری از حیات وحش دست پیدا کنید.

عکسهای زیر برخی از عکسهای جالب با موضوع حیات وحش است که طی فلیکرگردیهای چند روز اخیرم به آنها برخورد کرده‌ام (برای مشاهده‌ی عکس در سایت فلیکر روی آن کلیک کنید):

مرغان منقار قاشقی در حال پرواز

گوزن آفریقایی
حیات وحش
اسب آبی
فیل
یوزپلنگ
زرافه
فلامینگو ، مرغ آتش
سنجاب
شاهین ، عقاب
حیات وحش
قورباغه
یک جفت شانه به سر 

نوشته شده توسط کوروش کبیر  | لینک ثابت | آرشیو نظرات

 

 

 

پلنگ : بهترین فیگور برای یک عکس

فیگوری برای یک عکس شاهانه


خواب پلنگی

خواب پلنگی

زرافه ها - قامت رشید و گردن فراز و مشکلاتش ;)

قامت رشید و گردن فراز و مشکلاتش ;)

... یا بنا کن خانه ای فیل توش رود (جهت تخمین ابعاد ;) )

… یا بنا کن خانه ای فیل توش رود (جهت تخمین ابعاد ;) )

تخم مرغ پردار ;)

تخم مرغ پردار ;)

خیز گربه‌ای!

خیز گربه‌ای از یک پرنده!

مزرعه‌ی حیوانات؟!

مزرعه‌ی حیوانات؟!

کوالا : ای خفته‌ی روزگار ... !

ای خفته‌ی روزگار …!

حسن ختام

 

منبع: سایت راه راه