گوسفند قره گل، دام بسیار مقاوم و پر تحرکی است. منطقه های پرورش این گوسفند، دشت های خشک و گرم است که مقدار بارندگی در آنجا کمتر از 250 میلی متر در سال باشد. این گوسفندان می توانند در تابستان در گرمای 45 درجه سانتی گراد در مراتع چرا کنند و در زمستان هم تا 30 درجه سانتی گراد زیر صفر سرما را تحمل کنند. گوسفندان قره گل می توانند در مراتع  فقیر که کم علف هستند، چرا کنند.به طور کلی محل زندگی و پرورش گوسفند قره گل، منطاطق گرم و سوزان، صحراهای کم آب و علف با رطوبت بسیار کم است. این منطقه زمستانهای سرد ویا یخبندانی دارند. نظیر دشتهای ترکستان، قطغن زمین و سواحل شمالی و جنوبی آمودریا . بقیه در ادامه مطلب...

زکات علم درنشرآن است.امام علی(ع)

قره قل


مقدمه

یکی از برکتها و نعمت های خداوند برای ما انسانها گوسفند است. گروهی عقیده دارند که ایران اولین سرزمین پرورش گوسفند در جهان است. سپس از این منطقه گوسفند ها به همه قسمتهای جهان پراکنده شده اند. در کشور ما بیشتر از 25 نوع و نژاد گوسفند وجود دارد. زیرا گوناگونی آب و هوا، در قسمت های مختلف کشور ما زیاد است و هر نوع گوسفندی با آب و هوای به خصوصی سازگاری دارد.
به طور معمول گله داران انتظار دارند که گوسفندان همه نوع محصولی مثل گوشت، شیر، پشم، پوشت و غیره تولید کنند. بیشتر نژادهای گوسفند هم این محصولات را تولید می کنند، اما هر نژادی در تولید یک محصول استعداد بیشتری دارد . بنابر این گوسفندان را بر این اساس تقسیم بندی می کنند.
یک گروه از گوسفندان ایرانی، گوسفند پوستی هستند. یعنی پوست بره بسیار زیبایی را تولید می کنند. این گروه، سه نژاد مهم دارند: 1- نژاد قره گل خراسان 2- نژاد کبوده شیراز
3- نژاد زندی.

q

پوست بره قره گل چه فرقی با پوست دیگر بره ها دارد ؟


به طور معمول در همه نژاد های گوسفند، موهای روی پوست بره هایی که تازه به دنیا آمده اند، دارای پیچیدگی و حتی گل هایی است. تعدادی از این نوع پوست ها هم وارد بازار تجارت می شود. اما پوست بره قره گل ویژگی هایی دارد که در پوست بره های دیگر دیده نمی شود.پوست بره قره گل پر پیچ و گل است. در پوست این نوع بره، موها طوری قرار گرفته اند و به هم تابیده اند که نقش و نگارهایی را روی پوست بوجود می آورند. به علاوه کشش موو درخشندگی و زیبایی پوست در این بره ها با نژادهای دیگر به طور کلی فرق می کند
. به همین سبب از سالهای دور تا کنون، تجارت پر سود پوست بره قره گل در تمام جهان وجود داشته است. پوست بره قره گل ارزش زیادی دارد. کشورهای اصلی تولید کننده پوست این نوع بره ایران، افغانستان و ازبکستان هستند. به دلیل ارزشمندی این نوع پوست جدود 50 کشور دیگر هم چند سال است که در حال پرورش این نژاد هستند.
نکته: موهای روی پوست بره های قره گل، نظم به هم پیچیدگی و درخشندگی به خصوص و زیبایی دارد.


ویژگی های یک گوسفند قره گل خوب


هر دامدار برای انتخاب گوسفند باید از ویژگی های آن نژاد آگاهی داشته باشد. گوسفند اصیل قره گل که با نژاد دیگری آمیخته نشده باشد، یعنی آنرا (دوبر ) نکرده باشند، این ویژگی ها را دارد:

- تا حدودی درشت اندام با بدنی کشیده و دست ها و پاهای نازک، بلند، کشیده و خشک است.
- سر آن معمولاً کشیده است و برجستگی کمی روی پیشانی و بینی دارد.
- گوشها پهن، دراز و آویخته است.
- به جای دنبه، دارای دم پهنی است و انتهای آن حالت برگشته دارد.
- در این نژاد، قوچ ها شاخدار میشها بدون شاخ هستند.

رنگ بدن گوسفند قره گل


رنگ اصلی گوسفندان قره گل از زمانی که بره هستند، مشخص است. بیشتر گوسفندان قره گل خراسان، سیاه رنگ هستند که به آنها (طوس) هم گفته می شود. تعداد بسیار کمی از آنها به رنگ خاکستری یا (چال) و قهوه ای یا (سور) دیده می شوند. بره های قره گل سیاه از تولد تا حدود یک سالگی، سیاه یکدست هستند. با بالا رفتن سن، رنگ تنه کم کم خاکستری می شود. بعد از دو سالگی، سیاهی رنگ فقط در ناحیه سر و انتهای دست و پا باقی می ماند.


منطقه پرورش گوسفندان قره گل


گوسفند قره گل، دام بسیار مقاوم و پر تحرکی است. منطقه های پرورش این گوسفند، دشت خشک و گرمی است که مقدار بارندگی در آنجا کمتر از 250 میلی متر در سال باشد. این گوسفندان می توانند در تابستان در گرمای 45 درجه سانتی گراد در مراتع چرا کنند و در زمستان هم تا 30 درجه سانتی گراد زیر صفر سرما را تحمل کنند. گوسفندان قره گل می توانند در مراتع های فقیر که کم علوفه هستند، چرا کنند.
به طور کلی محل زندگی و پرورش گوسفند قره گل، منطقه های گرم و سوزان، صحراهای کم آب و علف با رطوبت بسیار کم است. این منطقه زمستانهای سرد ویا یخبندانی دارند. منطقه پرورش قره گل سیاه در ایران، در شمال شرق استان خراسان در منطقه سرخس است. این منطقه دنباله صحرای خشک و بی آب و علف قره قوم است.
نکته: گوسفند قره گل در منطقه های کم آب و علف، گرم و سوزان، پرورش پیدا می کند.

پرورش پوست مناسب در بره قره گل

گله داران عزیز، مرغوب بودن و زیبایی پوست بره قره گل به خالص بودن گله بستگی دارد. به علاوه، خصوصیت هایی که از پدر و مادر بره می رسد نیز در مرغوب بودن و زیبایی پوست نقش زیادی دارد. بهترین پوست آنهایی هستند که نازک، درخشنده و دارای موهای کوتاه و گلهای مرتب باشند. رنگ پوست هم در قیمت آن بسیار موثر است. پوست هایی که رنگ های طلایی، نقره ای و رنگ های گوناگون دیگر هستند، ارزش بیشتری دارند. برای بدست آوردن پوست با گلهای مناسب، بره های نوزاد را تا دو سه روز پس از تولد ذبح می کنند. زیرا با بزرگ شدن بره کم کم گلها شکفته و باز می شوند. درنتیجه زیبایی خود را از دست می دهند.
نکته :بهترین پوست بره قره گل، پوستی است که نازک، دارای موهای کوتاه و گلهای مرتب و درخشنده باشد.

چه کار کنیم تا یک گله قره گل مناسب داشته باشیم؟


دامدار گرامی، برای داشتن یک گله مناسب، ابتدا باید کار خالص کردن گله را انجام دهید. برای این کار، تمام میشهای دوبر و آنهایی که شکل ظاهری قره گل را ندارند از گله خارج کنید. به علاوه گوسفندان پیر، بیمار و قصر را باید از گله خارج کرده و فروخته شوند. کار بعدی، انتخاب قوچهای اصلاح شده خوب برای جفتگیری با میشها ی گله است. زیرا قوچ قره گل اصلاح شده، بره هایی با پوست های مرغوب تولید می کند.
گله داران با سابقه، بره های نر با پوست زیبا و مرغوب را انتخاب و نگهداری می کنند. یا از گله های دیگر می خرند. به این ترتیب، بعد ها از این بره ها در بارور ساختن گله استفاده می کنند. ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد گوسفند قره گل در شهرستان سرخس، بهترین قوچها و شیشک های اصلاح شده را تولید می کند. این ایستگاه بهترین گوسفند قره گل را در اختیار گله داران قرار دهد.
نکته: قوچهایی که برای بارور ساختن کله انتخاب می شوند، نقش مهمی در اصلاح نژاد گوسفندان دارند.


به گوسفندان اهمیت بدهید


با استفاده از مطالبی که گفتیم، می توانید یک گله بسیار خوب قره گل داشته باشید. برای این که گوسفندان گله شما تولید مناسبی داشته باشند، باید سالم نگهداری شوند. می دانید که انگل های خارجی وداخلی به گوسفندان آسیب های زیادی وارد می کنند. در نتیجه تولید آنها کم می شود. با مشورت دامپزشکی منطقه در زمان مناسب به گوسفندان، داروهای ضد انگل بدهید. برای از بین بردن انگلهای خارجی هم برای دام ها از حمام ضد کنه استفاده کنید. با تزریق واکسن از برخی بیماریها مانند بروسلوز، آبله، پرخوری، سیاه زخم و تب برفکی می توان پیشگیری کرد.
نکته: پیشگیری بهتر از درمان است. واکسن های لازم را با مشورت دامپزشکی به گوسفندان تزریق کنید.

q

خلاصه مطالب:


- ایران اولین سرزمین پرورش گوسفند در جهان بوده است.
- بیشتر از بیست و پنج نژاد در کشور ما وجود دارد.
- گوناگونی آب و هوا در کشور ما وجود دارد.
- گوناگونی آب و هوا در کشور ما باعث شده که نژادهای مختلف گوسفند داشته باشیم.
- گوسفندان پوستی کشور، قره گل خراسان، کبوده شیراز و زندی هستند.
- موهای روی پوست بره قره گل دارای نظم، به هم پیچیدگی، درخشندگی، نقش و نگار و گلهای زیبایی است.
- در گوسفند قره گل، دست و پا ظریف و نازک، بدن کشده و دم کوتاه است.
- رنگ بدن در بره قره گل سیاه است و هرچه سن بالا می رود خاکستری می شود.
- پوست های رنگی قره گل ارزش بیشتری دارند.
- منطقه پرورش گوسفند قره گل، منطقه های بیابانی و کم آب و علف است.
- پوست مرغوب بره قره گل نازک، درخشنده، با موهای کوتاه و گلهای مرتب است.
- با استفاده از قوچهای اصلاح شده قره گل بره های بهتر به دست می آید.
- تزریق واکسن در زمان مناسب به گوسفندان، موجب پیشگیری از بیماریها می شود.

نکته های مفید:


- پوست بره قره گل نظم، درخشندگی و نقش و نگار زیبایی دارد.
- گوسفند قره گل در بیابان های کم آب و علف پرورش می یابد.
- با استفاده از قوچ های اصلاح شده قره گل، بره های بهتری به دست می آید.
- پوستهای رنگی بره قره گل ارزش بیشتری دارد.
- برای داشتن گله مناسب، به سلامتی و تغذیه گوسفندان خود اهمیت بدهید.
- تزریق واکسن در زمان مناسب، موجب پیشگیری از بیماری ها می شود.
- گوسفندان قره گل به رنگ های سیاه، خاکستری و قهوه ای هستند.
- گوسفندان قره گل در برابر سرما و گرما مقاوم هستند.

رمضانعلی عزیزی-عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی
منبع:http://www.farmna.ir/Pages/News-726.html

گوسفند قره گل / قره قل / قراقل / Karakul / QaraQul
نامش به معنی گل سیاه یا دریاچه سیاه است که از زبان ترکی گرفته شده و غالبا" به نام گوسفند ایرانی شناخته می شود. زادگاهش آسیای مرکزی و غربی است. پرورش این نژاد به 1400 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.منطقه پرورش قره گل سیاه در ایران، شمال شرقی استان خراسان در منطقه سرخس است.

گوسفند قره گل از نظر اندام به دو دسته درشت اندام، کشیده، پابلند و کوچک اندام، پهن، پا کوتاه تقسیم می گردد. بطور کلی گوسفند قره گل از نظر نژادی متوسط اندام و ناآرام است که دارای عکس العملهای سریع در برابر عوامل خارجی است و توانایی زندگی در شرایط بسیار سخت را دارد. این گوسفند علاوه بر تولید پشم، گوشت و شیر از محصول با ارزشی بنام پوست بره قره گل برخوردار است. از الیاف زبر و خشن پشم قره گل بالغ در فرش بافی یا نمدمالی استفاده می کنند. تنوع رنگ پشم این گوسفندان از قهوه ای تا خاکستری را در بر می گیرد.

اما چه بر سر بره های قره گل می آید؟!


بره های قره گل که در افغانستان با نام چوچه شناخته می شوند درست در زمان تولد و قبل از اینکه مادر آنها را لمس کند و ببوید ، سر بریده می شوند. گاه این اتفاق حتی قبل از تولد بره رخ می دهد یعنی مادر را 15 روز قبل از زایمان می کشند و بعد از دریدن شکمش، جنین زنده را بیرون کشیده و سرش را از بدن جدا می کنند و یا گاهی اینکار را هم نمی کنند و زنده پوستش را می کنند.


شاید بپرسید چرا؟ ساده است. چون تاجران این پوست معتقدند که کیفیت پوست حتی قبل از تولد بره بسیار بهتر است تا بعد از تولدش و البته با لمس مادر و لیسیدن توسط مادر این کیفیت از بین می رود و به اصطلاح دیگر آن جلد و گل های خوب را ندارد. آنها معتقدند، خز بره ای که 15 روز قبل از تولد طبیعی ، از شکم مادر بیرون کشیده شده به مراتب از خز بره ای که 5 روز قبل از تولد طبیعی متولد شده، بهتر است. همانطور که اعتقاد دارند بره ای که فقط 5 ساعت از تولدش می گذرد خزش بهتر از بره ای است که سه روز از تولدش گذشته است.


جالب است بدانید که در زمان حکومت طالبان در افعانستان ، این عمل ممنوع شده بود. عجیب است که از نظر طالبان ، کشتن چوچه بره ها عمل زشت و قبیحی بود. در آن زمان این کار به شکل غیر قانونی انجام می شد و تجارت پوست بره های قره گل به شکل قاچاقی انجام می گرفت.


حتی بعد از سقوط طالبان هم بازار پوست قره قل سرد بود تا اینکه کرزای رییس جمهور افعانستان با کلاهی از پوست بره قره گل در صحنه های بین المللی ظاهر شد. طوری که حتی کلاه قره گل این روزها به کلاه کرزای معروف شده است.


شاید با اینکار قصد داشتند تا رونقی به این بازار کساد بدهند و تاحدی هم موفق شدند. اکنون سالانه در حدود 3 میلیون جلد پوست قره گل به اروپا و آمریکا صادر می شود. با این حال سازمان حمایت از حیوانات در اروپا خرید این پوست را تحریم کرده و به اینصورت خیلی از مشتری های پوست قره گل از لیست خارج شده اند.

این پوست ها به بازارهای جهانی که راه پیدا می کنند هر کدام به مبلغی در حدود 1500 دلار معامله می شوند. از آنطرف کت هایی که با این پوست ها ساخته می شوند قیمتی بین 12 هزار تا 25 هزار دلار دارند. با توجه به کوچکی جثه بره ها گاهی برای دوخت هر کت به بیش از 30 پوست نیاز است.


این بهای جان بره ای است که هیچگاه فرصتی برای زندگی به دست نمی آورد. این بهای حق بوییدن و لیسیدن بره توسط مادری است که هیچگاه به او داده نمی شود. به این می گویند معامله پایاپای. شاید باید نامش را بخت سیاه می گذاشتند نه گل سیاه !


بحث در این باره زیاد است. فعلا" به این مقدار بسنده می کنیم.
منبع:http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.raazebaghaa.com/multihost/images/xucrn3qgn67qxwck0zs.jpg&imgrefurl=http://persianpet.info/tabid/36/ctl/Detail/mid/573/Id/5991/Default.aspx&usg=__4wpBVyXYyvFaVsDJvN8BRq8cnOk=&h=497&w=497&sz=49&hl=en&start=1&um=1&itbs=1&tbnid=GKhHgoaxvuFmeM:&tbnh=130&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3D%25DA%25AF%25D9%2588%25D8%25B3%25D9%2581%25D9%2586%25D8%25AF%2B%25D9%2582%25D8%25B1%25D9%2587%2B%25DA%25AF%25D9%2584%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DN%26tbs%3Disch:1